A belga kormány a következő években 11 milliárd eurót akar megspórolni gazdasági és szociális reformjai révén, a tervük azonban nem örvend túlzottan nagy népszerűségnek.
Ismét sztrájkok és tüntetések bénítják kedden Belgiumot a szövetségi kormány vitatott nyugdíjpolitikája miatt, a több szektorra kiterjedő munkabeszüntetés már reggel fennakadásokat okozott Brüsszelben és az ország más részein. A reggel munkába, iskolába igyekvők járatkimaradásokról és késésekről számoltak be országszerte.
A fővárosban mindössze egy metróvonalon közlekednek szerelvények, ahogy a buszok és a villamosok jelentős része sem jár. A brüsszeli tömegközlekedési vállalat azt javasolta, hogy aki teheti, próbálja másképp elérni az úti célját. Több tartományban a vallon és a flamand távolsági buszhálózat, a TEC és a De Lijn szolgáltatásában is vannak fennakadások.
Az SNCB állami vasúttársaság tájékoztatása szerint a vonatközlekedésben nem kell zavarokra számítani. Az akciót a három nagy szakszervezet, a szocialista CGSP, a kereszténydemokrata CSC és a liberális CGSL közösen hirdette meg.
A belvárosban délelőtt 10 órakor tüntetés kezdődik, melyre a szervezők tízezreket várnak. Korábban arról is szó volt, hogy élőlánccal vonják körbe a parlament épületét, erre azonban végül ezúttal nem kerül sor. Tiltakozások lesznek több más belgiumi városban, például Namurben, Liege-ben, Antwerpenben és Gentben is.
A belga kormány a következő években 11 milliárd eurót akar megspórolni gazdasági és szociális reformjai révén, és egyebek között azt tervezi, hogy 2030-tól 65 évről 67 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, valamint beszünteti a bérek és a segélyek inflációhoz igazítását a versenyképesség javítása és a foglalkoztatottság növelése érdekében. A szakszervezetek azzal vádolják a kabinetet, hogy takarékossági intézkedései aránytalanul súlyosan érintik a munkavállalókat, a közszolgáltatásokon való spórolást pedig a társadalom egésze megsínyli.
Pieter Timmermans, az egyik legnagyobb belga munkáltatói szövetség (FEB) vezetője ugyanakkor leszögezte, hogy nélkülözhetetlen a nyugdíjreform, “amennyiben nem találnak rövid időn belül nagy mennyiségű kőolajat az országban”. Hozzátette, egy felmérés szerint a 34 éven aluli munkavállalók kétharmada egyetért az intézkedéssel.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Jön a falusi csok
2019. február 21.
A kormány a Magyar falu program keretében döntött a falusi családi otthonteremtési támogatás bevezetéséről
Rekordbefizetések két nyugdíjpénztárnál
2019. február 21.

Rekordösszegű tagi befizetéssel gyarapodott tavaly az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár és az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár.
Nyugdíjas dolgozók és vállalkozók TB jogállása
2019. február 20.
Mindannyiunk tudatába beépült, elfogadtuk, hogy a saját jogú nyugdíjas, Mt. szerint foglalkoztatott munkavállalókat 2018.12.31-el ki kellett jelenteni a munkaviszonyból, le kellett zárni a TB kiskönyvet, a bérükből kizárólag Szja-t vonunk, ami után már nem jogosultak a 0,5%-os nyugdíj emelésre, továbbá a munkáltató mentesül a szocho és szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség alól. Az új szabályozás látszólag egyszerűnek tűnik, mégis előfordulnak helyzetek, amikor elbizonytalanodunk. Ebben a cikkben a felmerült kérdésekre adott válaszokkal szeretném a gyakorlati életben történő alkalmazhatóságot előtérbe helyezni.
Nők 40 nyugdíj: kik vehetik igénybe 2019-ben?
2019. február 19.
2012-től, így 2019-ben is csak a teljes nyugdíjkorhatár betöltésétől állapítható meg öregségi nyugdíj. Korábbi időpontban egyedül a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetősége áll rendelkezésre.
Alaposan kiterjesztik a csokot
2019. február 18.
Az államtitkár a családvédelmi akcióterv csokra és kamattámogatott hitelekre vonatkozó részleteit ismertette.