Gyed extra: itt vannak a részletek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elfogadta a Parlament az „egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról” szóló törvénycsomagot. A jövőre hatályba lépő törvény részleteivel ismerkedhet meg.
A törvény bevezetésének célja a gyermekvállalás ösztönzése, a kisgyermekes szülők számára a munkaerőpiacra való visszatérés feltételeinek javítása. Lehetőség nyílik a gyermekgondozási díj folyósítása mellett keresőtevékenység folytatására, valamint a gyermekgondozási támogatások folyósítása alatt egy újabb gyermek születése esetén a szülőnek nem kell választani az ellátások között, az idősebb gyermek után folyósított ellátás mellett a fiatalabb gyermek után is folyósításra kerül az ellátás.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 39. §-ában a következő változások lépnek életbe.
A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás folyósításának ideje alatt születendő gyermek után akkor vehető igénybe terhességi-gyermekágyi segély, ha a szülő lemond az idősebb gyermek után folyósított ellátásról, választani kell az ellátások között, két gyermekre egyidejűleg nem járnak.
Ha a szülők közös háztartásban élő gyermekek után jogosultak lennének terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, táppénzre, gyermekgondozási segélyre, gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint, csak az egyikük vehet igénybe a gyermek(ek) után ellátást.
Ez alól kivétel, a másik szülő részére nem ugyanazon gyermek után megállapított gyermekápolási táppénz.
2014. január 01-jét követően a családban született újabb gyermek után folyósítható az ellátás (pl: terhességi-gyermekágyi segély), úgy, hogy az idősebb testvér után járó ellátás továbbra is megilleti a szülőt.
A két gyermek után akkor folyósítható ellátás ha különböző korú gyermekek után kerül megállapításra:
Például
- idősebb gyermek után gyermekgondozási segély, születendő gyermek után terhességi-gyermekágyi segély, majd ez követően gyermekgondozási díj
- idősebb gyermekre gyermekgondozási díj, születendő gyermekre terhességi-gyermekágyi segély
folyósítható.
Továbbra sem lehet a közös háztartásban élő gyermekek jogán mindkét szülőnek folyósítani az ellátásokat.
Ha a szülők jogosultak lennének a különböző korú gyermek után terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, gyermekgondozási segélyre, gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint, csak az egyik szülő igényelheti az ellátásokat.
E jogszabályi rendelkezést a 2014. január 1-jét megelőzően született gyermekek esetében akkor lehet alkalmazni, ha 2013. december 31-ét követően a családban újabb gyermek születik.
A jelenleg hatályos jogszabályok kizárják a keresőtevékenységet a gyermekgondozási díj folyósítása alatt, a gyermek egy éves kora után gyermekgondozási segély folyósítása mellett legfeljebb heti 30 órában lehet munkát vállalni.
Meg kell szüntetni a gyermekgondozási díj folyósítását, ha az ellátásra jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenysége folytat, kivételt képez ez alól a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás.
ÚJ! Női erőforrás menedzsment kézikönyv
|
Továbbá nem jár a gyermekgondozási ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) elhelyezik, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést.
Ha a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban – ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást – részesült, a gyermekgondozási díj akkor sem folyósítható a részére.
A családok anyagi helyzetének javítása indokolta a gyermekgondozási díj folyósítása mellett a korlátlan munkavégzés lehetőségét, úgy hogy a gyermek korai fejlődésének zavartalanságát biztosítva csak a gyermek 1 éves kora után nyíljon lehetőség keresőtevékenység folytatására.
Az elfogadott törvénycsomag rendelkezései alapján 2013. december 31-ét követően lehetőség nyílik a gyermek 1 éves kora után keresőtevékenység folytatására, mellette továbbra is folyósításra kerül a gyermekgondozási díj.
Továbbra sem folyósítható a gyermekgondozási díj ha a gyermek 1 éves kora előtt a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet folytat.
Kivételt képez a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó tiszteletdíj, valamint a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazása.
A munkavállalással és a gyermekek után járó ellátások együtt folyósításának bevezetésével összhangban változott:
Nem jár a gyermekgondozási díj
- ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) elhelyezik, kivéve a gyermek 1 éves kora után a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést.
- ha a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban – ide nem értve a táppénzt, a baleseti táppénzt, a terhességi-gyermekágyi segélyt, a gyermekgondozási díjat, a gyermekgondozási segélyt, a gyermekgondozási támogatást, az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást
részesül.
A korlátlan munkavégzés lehetősége a 2014. január 01-je előtt született gyermekekre is kiterjed.
Az elfogadott törvény a fiatalabb életkorban történő gyermekvállalás érdekében – az általánostól feltételektől eltérően-, gyermekgondozási díjra való jogosultságot állapít meg a nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat folytató hallgató részére.
A jogosultsági feltételek a következők:
- gyermek születését megelőző két éven belül magyar nyelvű felsőfokú alapképzés, felsőfokú szakképzés, felsőoktatási szakképzés, szakirányú szakképzés, továbbá mesterképzés, egységes, osztatlan képzés, doktori képzés nappali tagozatán legalább két aktív félév hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
- magyar állampolgár vagy másik EGT állampolgára
- gyermeket a saját háztartásában neveli.
További kedvezmény, hogy az a szülő nő is jogosult a gyermekgondozási díjra aki a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve a megszűnését követő egy éven belül szül.
A biztosítottaktól vonatkozó szabálytól eltérően a gyermek születését követően gyermekgondozási díj megállapítására kerül sor a gyermek egyéves korának betöltéséig.
A megállapított gyermekgondozási díj havi összege attól függ, hogy a jogosult milyen képzésben vesz részt:
- felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben, szakirányú szakképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdőnapján érvényes kötelező legkisebb munkabér 70 %-a,
- mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben, doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdőnapján érvényes garantált bérmínium 70 %-a.
Hallgatói jogviszony alapján gyermekgondozási díj a 2013. december 31-ét követően született gyermekek után állapítható meg.