Így változik a társadalombiztosítás 2013-ban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mennyi járulékot és milyen járulékalap után kell fizetni, milyen kedvezményeket lehet igénybe venni a szociális hozzájárulási adóból, hogyan változott az egészségügyi hozzájárulás, mi alapján számolják a nyugdíjat és a megváltozott munkaképességűek ellátásait? Minden kérdésre választ kaphat az Adó-kódex – Társadalombiztosítás 2013 kiadványból. (Promóciós tartalom)


Az egyéni járulékfizetés felső határa január elsejétől megszűnt, emiatt viszont megmaradt a degresszív nyugdíjszámítás.

Eddig bárki kérhette évente egyszer szolgálati idejének kimutatását a nyugdíjbiztosítótól. Januártól ez a lehetőség megszűnt, viszont adattisztítási és adategyeztetési eljárások indulnak.

A hivatalból indított eljárások során mindenki értesítést kap majd a nyugdíjbiztosítótól, amely eddig megszerzett szolgálati idejét, és 1988-tól a nyugdíja alapját képező jövedelmét tartalmazza; az értesítés ellen 90 napos jogvesztő határidővel észrevételt lehet tenni .

Fontos újdonság, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (pl. táppénz, baleseti táppénz) már előlegként is folyósíthatók. Előleget akkor fizet az OEP, ha az ellátásra való jogosultság fennáll, de a kérelem nem teljesíthető 30 napon belül.

Szintén fontos tavaly évközi változás, hogy biztosítási jogviszony nem munkába lépés napján kezdőeik, hanem már a munkaviszony kezdetekor.

A munkahelyvédelmi akcióterv alapján kidolgozott törvénymódosítások szerint a munkaerő-piaci szempontból hártányos halyzetű munkavállalók foglalkoztatására tekintettel a munkáltatók új célzott szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulási kedvezményt érvényesíthetnek 2013. január 1-től.

Emellett két új adókedvezményt is igényelhetnek a szabad vállalkozási zónában működő, valamint a kutatókat foglalkoztató munkáltatók – a kiadványban ezek részleteiről is olvashatnak.

A Complex Kiadó gondozásában a napokban megjelent kiadvány tartalmazza a legfontosabb társadalombiztosítási jogszabályok egységes szerkezetű, 2013. január 1-jétől hatályos szövegeit a tavalyi évközi és az év végi változások kiemelésével, valamint a módosítások gyakorlati példákkal illusztrált magyarázatait.

Az Adó-kódex előfizetői már online is olvashatják a jogszabályokat és a magyarázatokat.

A kódex főbb témái:

  • Biztosítási jogviszony
  • Szociális hozzájárulási adó
  • Egészségügyi hozzájárulás
  • Nyugellátások
  • Korhatár előtti ellátás és szolgálati járandóság
  • Megváltozott munkaképességűek ellátásai
  • Egészségbiztosítás

A kiadvány online változata itt érhető el, print változata pedig a Complex Kiadónál megrendelhető – részletek és megrendelés itt.

Az adózási, a társadalombiztosítási és a számviteli változásokat is tartalmazó Adó-kódexekkel együtt komplex változásmagyarázatok és jogszabályok segíthetik munkáját, a négy Adó-kódex együttes megrendelésekor a legkedvezőbb áron juthat hozzá a kiadványokhoz.

(Az Adó szaklapokat, csakúgy mint az Adó Online-t, a Complex Kiadó adja ki – a szerk)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 11.

Adócsomag 2025: íme az újdonságok a tervezethez képest

A Pénzügyminisztérium október 29-én benyújtotta az őszi adócsomag tervezetét az Országgyűlés elé. A Pénzügyminisztérium közzétette az őszi adócsomag tervezetét társadalmi egyeztetés céljából, azonban a korábbi verzióhoz képest az Országgyűlés elé benyújtott törvénymódosítási javaslat számos újdonságot és változást tartalmaz. A PwC kifejezetten az új, a tervezet korábbi verziójától eltérő, jelentősebb módosítási javaslatokra tér ki.

2024. november 4.

Mi történik részmunkaidő esetén a nyugdíjjal?

Amennyiben a részmunkaidőben való foglalkoztatásnál a kereset eléri a minimálbér összegét, nyugdíj szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a kereset alapjául szolgáló munkavégzés nem teljes munkaidőben történik.

2024. október 28.

Hasznos tudnivalók a korhatár előtti ellátásról

Releváns jogszabályok: – 2011. évi CLXVII. törvény a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról – 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről 2024-ben az 1959-ben születettek érik el nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon. Ez az időpont a korhatár előtti ellátásban részesülők számára nagy változást hoz. A nyugdíjkorhatár betöltése korhatár […]