Megszavazták az ukrán nyugdíjrendszer reformját
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elfogadta az ukrán parlament kedden a nyugdíjrendszer reformjáról szóló törvényjavaslatot, amely nyugdíjemelést tartalmaz, valamint fokozatosan növeli a nyugállományba vonuláshoz szükséges munkaviszonyban töltött évek számát.Az előterjesztést a 450 fős törvényhozás 288 tagja támogatta.
Az UNIAN ukrán hírügynökség törvényismertetése szerint a jogszabály alapján a mintegy 12 millió ukrajnai nyugdíjas közül 9 milliónak 200 és 1000 hrivnya, körülbelül 1990 és 9940 forint közötti összeggel emelik a nyugdíját októbertől.
A törvény előírja, hogy évente felül kell vizsgálni a nyugdíj mértékét. Az emeléseknél figyelembe kell venni a nyugdíjrendszer pénzügyi lehetőségét. A nyugdíjemelés mértéke viszont nem lehet kevesebb a megelőző három év átlagbér-emelkedésének 50 százalékánál és a fogyasztói árindex felénél.
A jogszabály szerint 60 évesen mehetnek nyugdíjba azok, akik legalább 25 évet töltöttek munkaviszonyban, 63 évesen azok, akik 15 és 25 év közötti munkaviszonnyal rendelkeznek, akik pedig 15 évnél kevesebbel, 65 évesen vonulhatnak nyugállományba. Azok, akiknek nincs nyugdíjbiztosítási jogviszonyuk, 63 éves koruktól kaphatnak úgynevezett szociális nyugellátást.
A munkaviszonyban töltött évek számát 2028-ig tovább növelik fokozatosan, minden 12 hónapban egy évvel. Így 2028-ban már legalább 35 év munkaviszonnyal kell rendelkezniük az ukránoknak ahhoz, hogy 60 évesen nyugállományba vonulhassanak. Legfeljebb öt év biztosítási viszonyt meg lehet vásárolni. Egy év 16 896 hrivnyába, csaknem 168 ezer forintba, öt év 84 480 hrivnyába, körülbelül 840 ezer forintba kerül.
[htmlbox Tb_Kommentár]
A törvény a nyugdíj minimális mértékét 1452 hrivnyában (14 430 forint) határozta meg, ami az eddiginél 140 hrivnyával (csaknem 1400 forint) több.
A jogszabály ezen felül eltörölte a dolgozó nyugdíjasok nyugellátmányának 15 százalékos csökkentését. Ez a döntés mintegy félmillió nyugdíjast érint Ukrajnában.
A nyugdíjrendszer reformját Ukrajna legnagyobb hitelezője, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szabta egyik fő feltételül a kölcsönök további folyósításához.
(MTI)