Német nyugdíjrendszert építene Matolcsy
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Forintok helyett pontok gyűlnének az egyéni számlákon, ami nagyobb kormányzati mozgásteret jelent a nyugdíj megállapításánál – írja az [origo].
A svéd után most már a német nyugdíjrendszerben gondolkodik Matolcsy György minisztériuma – írja a tárca legutóbbi publikációi alapján az [origo].
A Németországban működő rendszer ugyanúgy egyénileg tartja nyilván a befizetett járulékot, de míg a svéd modellben az emberek virtuális számláján pénz gyűlik, addig a német modellben pontok – derül ki a lap kitűnő ismertetéséből. Például az átlagkereset után fizetett átlagos járulék évente egy pontot ér. A pontok az évek során összeadódnak, majd nyugdíjba menetelkor forintosítják őket.
„Az átváltási árfolyamot sok minden befolyásolja. Leginkább az, hogy mennyi pénz van összesen a nyugdíjkasszában (legfeljebb mennyit lehet kifizetni), hogy hány gyerek születik és mennyien vannak, akik közülük járulékot fizetnek (azaz, javulnak-e a demográfiai és foglalkoztatási viszonyok), hogy átlagosan még hány évig élnek a nyugdíjba vonulók (a közhiedelemmel ellentétben azok, akik a 65 éves korukat elérték, Magyarországon még legalább 18 évig), illetve, hogy hosszabb távon milyen színvonalú nyugellátást akar biztosítani az állam” – írja az [origo].
A Nemzetgazdasági Minisztérium baby-boom stratégiája a nyugdíjrendszeren keresztül úgy ösztönöznék a gyermekvállalást, hogy a gyermeket nevelő párok többletpontot kapnának. A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy ez az elem nem feltétlenül része a német modellnek: Németországban például nem használják.
További részleteket itt talál.