Tállai: az alacsony szja és tao miatt magas az áfa


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzügyminiszter helyettese, Tállai András szerint ha csökkentenék az áfat, emelni kellene más adókat.

Azért van idehaza magasabb áfa, hogy a lehető legkisebbre lehessen csökkenteni az szja-t és a cégek adóit, miközben kedvezményekkel támogathassuk a családokat, az új és újabb munkahelyek teremtését – mondta a Magyar Időknek Tállai András, megjegyezve, hogy a normál áfakulcs maximalizálása részben elvonná az eddigi magyar adócsökkentések fedezetét.

Az Európai Parlament 25 százalékban maximálná az általános forgalmi adó kulcsát, Magyarországon ez 27 százalék.

Mint korábban írtuk: az Európai Tanácsban az uniós tagországok szakminiszterei fogják a tervezetet megvitatni. Az Európai Parlamentnek ebben a témakörben konzultációs jogköre van, tehát az EP módosító javaslatait a tanácsi szakminiszterek véleményként fogják figyelembe venni. Az Európai Bizottság eredeti javaslatában nem szerepelt konkrétan a 25 százalékos értékben maximált áfakulcs.

Mivel az Európai Tanácsnak egyhangúan kell döntenie “a közvetett adózásra vonatkozó nemzeti jogszabályok harmonizációja” témájában, vagyis áfaügyekben, így akkor lesz 25 százalékos a maximális áfakulcs az Európai Unióban, ha a magyar kormány is pontosan ezt kívánja. Még egyértelműbben: ha a magyar kormány nem kíván csökkenteni a 27 százalékos áfakulcson, akkor ez nem is fog megtörténni, bármi is volt az EP szavazás eredménye.

(Magyar Idők, Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Mi lesz a nyugdíjakkal Magyarországon? Célkeresztben a Nők40, a 13. havi nyugdíj és a nyugdíjkorhatár

2023 végére vártuk a kormány által beígért OECD-jelentést a magyar nyugdíjrendszerről. Ez alapján dolgozta volna ki, és bocsátotta volna társadalmi vitára saját nyugdíjtervét a magyar kormány 2024. június 30-ig, amelyet az eredeti tervek szerint 2025. március 31-éig törvénybe is iktatnának. Aztán egyre csak azt hallottuk, hogy nincs szükség semmiféle nyugdíjreformra, hiszen egy 2016-os MNB-tanulmány szerint az akkori nyugdíjrendszer 2035-ig fenntartható. A Portfolio.hu véleménycikke.

2024. október 3.

A nyugdíjmegtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetséges hatásai

A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása a pénztártagok hosszútávú érdekeit tudja szolgálni és még a fiatalabb generációk számára is vonzóbbá teheti a nyugdíjpénztári takarékoskodás megkezdését – közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerdán.