Cél a jogtiszta internetes tartalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Együttműködik az interneten elérhető szórakoztató tartalmak, valamint szoftverek, adatbázisok jogi szabályozásának továbbfejlesztésében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ).


A két szervezet közleménye szerint az SZTNH és az IVSZ együttműködésének egyik területe a digitális tartalomszolgáltatások fejlesztése, illetve az innováció előmozdítása a különböző platformokon elérhető zenei, film és egyéb tartalmak vonatkozásában. Ezen belül a szerzői jogi jogosultak és a felhasználók érdekeit egyformán szem előtt tartó jogdíjfizetési rendszer, szabályozás kialakítása.

Az együttműködés részét képezi az innovatív vállalkozásokat érintő szerzői jogi védelem alatt álló művek – például szoftverek, adatbázisok – tisztább jogi környezetének megteremtése is.

Az innovatív vállalatokat tömörítő IVSZ véleménye szerint a szerzői vagy szomszédos jogi védelem alatt álló művek – például szoftverek, adatbázisok – némely esetben nehezen értelmezhető felhasználási lehetőségei jelentős visszavető erővel bírnak az innovációs folyamatokra. Éppen ezért egy szerzői jogi szempontból kiszámítható és átlátható környezetben a vállalkozások nagyobb biztonsággal kezdenének fejlesztésekbe.

Bendzsel Miklós, az SZTNH elnöke kifejtette, a szerzői jogi szabályozás területén az egyik legnagyobb kihívás a rohamos tempójú technológiai változásokkal való lépéstartás úgy, hogy az alkotók, szerzők jogai eközben ne csorbuljanak. A cél az, hogy a fogyasztók szórakoztató tartalmak iránti igényét olyan digitális szolgáltatásokon keresztül lehessen kielégíteni, amely a kreatív tartalmak előállítóinak is megfelelő ellentételezést biztosít műveik felhasználásáért.

(forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.