Az ezredforduló óta megfeleződött a hazai agráriumban érdekelt egyéni gazdaságok száma, amely 2013-ban immár a félmilliót sem érte el. A gazdasági szervezetek száma jó ideje 8 ezer körül ingadozik.. Infografika.
Az elmúlt évben 8442 gazdasági szervezet, valamint 485 ezer egyéni gazdaság folytatott mezőgazdasági tevékenységet hazánkban – derül ki a KSH 2013-as gazdaságszerkezeti összeírásának előzetes adataiból. A legutóbbi, 2010-es számba vételhez képest mindkét csoport megfogyatkozott; előbbiben 2 százalékkal, míg utóbbiban közel 15 százalékkal mérséklődött a szereplők száma. A hosszabb távú trend azonban már eltérő irányú mozgásokat mutat.
Amíg ugyanis a gazdasági szervezetek állománya a válság előtti utolsó évhez, 2007-hez képest több mint ezer szereplővel bővült, s tavaly az ezredfordulón regisztrált létszámot is meghaladta, addig az egyéni gazdaságoknál folyamatos a lemorzsolódás. Sőt, ha azt vesszük, hogy 2000-ben az egymilliót közelítette a statisztikailag releváns méretű egyéni gazdaságok csoportja, akkor bízvást beszélhetünk zuhanásról is.
Valamelyest árnyalja a képet, hogy az úgynevezett gazdaságküszöböt meghaladó méretű mezőgazdasági területet használó egyéni gazdaságoknál (ezek aránya 79 százalék) az átlagos földméret a három évvel korábbihoz képest 17 százalékkal, 5,4 hektárra nőtt, míg a szervezeteknél mért 308 hektár 5 százalékos visszaesést tükröz (e körben 92 százalékos a földhasználók súlya).
Egyébiránt az összes mezőgazdasági terület 83 százaléka szántó, 14 százaléka gyep, s csak a fennmaradó szűkös hányad jut gyümölcsösre, szőlőre, illetve konyhakertre. A 300 hektárosnál nagyobb gazdaságok az összes szervezet egynegyedét adták, viszont az e körhöz tartozó földek 84 százalékát művelték. Az egyénieknél az agrárterület háromnegyedén a 10–300 hektáros birtokok gazdálkodtak. Állattartással 2200 szervezet és 312 ezer egyéni gazdálkodó foglalkozott.
Mindkét nagy csoportban érdemben megugrott 2010-hez képest a időszaki alkalmazottak száma. Az egyénieknél csaknem egymillió családtag is besegített a gazdálkodásba több-kevesebb munkával; legutóbb még 8 százalékkal többen vállalkoztak erre. Az egyéni gazdaságok 47 százaléka kizárólag saját fogyasztásra termelt, 19 százalékuk legalább a felesleget eladta, míg elsősorban értékesítésre egyharmaduk dolgozott.
Kapcsolódó cikkek:
Felszabadították a SZÉP-kártyát
2021. április 16.
Április 25-től a szálláshely, vagy a szabadidő zsebből is lehet költeni a vendéglátásra - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Mire figyeljen a számlázás és az online számla adatszolgáltatás során?
2021. április 16.
Lejárt a szankciómentességi időszak március 31.-én, vagyis bírsággal sújtható, aki nem felel meg a 3.0 verzió szerinti online számla adatszolgáltatásnak.
Visszafordított áfa a munkaerő-kölcsönzésben: maradtak kivételek
2021. április 16.
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően 2021. április 1-jei hatállyal megváltoztak a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások áfakezelési szabályai is és megszűnik a fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben.
E-egyszázalék az e-szja mellé
2021. április 16.
A 2020 évi szjabevallás elkészítésének, illetve jóváhagyásának határideje május 20. Ez az 1+1 százalék adó feletti rendelkezési lehetőség hatérideje is, amely az e-szja részeként szintén megoldható pár kattintással.
GKI: Megugrott a fogyasztók bizalma
2021. április 16.
A fogyasztói bizalmi index áprilisban egyéves csúcsára, mínusz 24,5 pontra ugrott, de még jelentősen elmarad a járvány okozta zuhanást megelőző, 2020. márciusi mínusz 12,1 pontos szintjétől.