Munkaügyek

Munkabérfizetés átutalással, vagy készpénzben
2024. november 5.

Munkabérfizetés átutalással, vagy készpénzben

A papírmentes tranzakciók a gazdaság minden területén előnyt élveznek; elvétve találkozhatunk már csak olyan üzlettel, ahol nem lehet bankkártyával fizetni. A készpénzes fizetés háttérbe szorulása a munkajog területén is érvényesül, hiszen főszabály szerint a munkabért a dolgozó fizetési számlájára, átutalással kell megfizetni és ettől csak külön, erre vonatkozó írásbeli megállapodásban térhetnek el a felek – vagyis választhatják a készpénzes kifizetést.

2024. október 29.

Haláleset a családban, így segíthet a munkáltató

Egy hozzátartozó elvesztése mindannyiunk számára váratlan és fájdalmas esemény az életünk során. Ilyenkor teljesen érthető és természetes, hogy szükségünk van időre a veszteség feldolgozására, és a temetéssel kapcsolatos teendők elvégzésére. A munkáltatónak is kötelessége, hogy a gyászoló dolgozó terhén enyhítsen. Ennek módja a rendkívüli, vagyis az alapszabadságon felül járó, úgynevezett temetési szabadság biztosítása. A közelgő halottak napja apropóján – bár ez bármikor máskor is aktuálissá válhat – az Index szakértőhöz fordult, összeszedtünk mindent, amit a temetési szabadságról tudni érdemes.

2024. október 29.

Szorul a munkaerőpiaci hurok, az emberközpontú vezetés a kiút

Rohamléptekben változik a munkaerőpiac: ma már nemcsak a tehetségekért, hanem az alkalmas munkavállalókért is kiélezett verseny zajlik. Magyarországon évente közel 30 ezer fővel kevesebben lépnek be a munkaerőpiacra, mint ahányan nyugdíjba mennek vagy külföldre távoznak. A vállalatoknak fel kell készülniük az állandósuló munkaerőhiányra. Radikálisan új szemléletre van szükségük ahhoz, hogy sikeresen alkalmazkodjanak a megváltozott feltételekhez.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek
2024. október 29.

Kutyabarát munkahelyek: lehetőségek, kihívások és jogszabályi keretek

A kutyabarát irodák egyre népszerűbbé válnak a munkahelyi környezetben, mivel számos kutatás kimutatta, hogy a kutyák jelenléte csökkenti a stresszt és növeli a dolgozók elégedettségét. A kutyák munkahelyre való beengedése ugyanakkor számos kérdést és kihívást vethet fel, amelyek megoldása alapos tervezést és megfelelő szabályozást igényel.

2024. október 28.

Egy év alatt 13 százalékkal nőtt a fizikai átlagórabér

A harmadik negyedévben 2098 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 13,1 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 1855 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban is dinamikus maradt a bérek emelkedése: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2023 harmadik negyedévéhez képest 10,4 százalékos bérnövekedést tapasztalt.

2024. október 25.

4,5 százalék a munkanélküliségi ráta

2024 szeptemberében a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 699 ezerre csökkent – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Munkavállalók az egyenlő bánásmód elvének európai mérlegén
2024. október 25.

Munkavállalók az egyenlő bánásmód elvének európai mérlegén

A német szövetségi munkaügyi bíróság az EU luxembourgi bíróságától kért választ arra, milyen feltételekkel térhetnek el a szociális partnerek által kötött kollektív szerződések a munkavállalókkal való egyenlő bánásmód alapelvétől?

2024. október 24.

12 százalékos minimálbér-emelés évente?

A minimálbérre vonatkozó kormányzati célok eléréséhez a következő három év átlagában 12 százalékos minimálbér-emelésre van szükség, ehhez pedig gazdasági növekedés is kell – mondta el a bértárgyalások jelenlegi állásáról a munkaadói és munkavállalói oldal egy-egy képviselője csütörtökön az MTI-nek.

2024. október 24.

Czomba: reális az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos átlagkereset

Reális esély van az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos bruttó átlagkereset elérésére 2028-ra, ha a magyar gazdaság tervezett magasabb növekedési üteme megvalósul és az infláció kiszámíthatóan alacsony szinten tartható – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön.

2024. október 22.

Rejtett tartalék a munkaerőpiacon: karrierszünet után visszatérőket vár a Morgan Stanley

Szülési szabadság, hozzátartozók ápolása, betegségből való felépülés vagy éppen továbbtanulás – akármilyen okból is szakítja meg valaki a karrierjét hosszabb időre, sokaknak nem könnyű visszarázódni a munka világába. Pedig ezek az inaktív szakemberek fontos tartalékot jelenthetnek egy olyan kifeszített munkaerőpiaci környezetben, mint a mostani. A Morgan Stanley budapesti irodája immár kilencedik alkalommal hirdette meg Return to Work – Lendülj újra munkába! programját, amelynek keretében a karrierjüket bármilyen okból megszakítóknak segít visszarázódni. A 16 hetes képzésre október végéig lehet jelentkezni.

2024. október 22.

Augusztusban a bruttó átlagkereset 628 800 forint volt, 13,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

2024 augusztusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 628 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 433 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 13,1, a nettó átlagkereset 12,9, a reálkereset pedig 9,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A határozott idejű munkaviszony speciális szabályai
2024. október 22.

A határozott idejű munkaviszony speciális szabályai

A határozatlan idejű munkaviszonyok elsődlegességének alapvető célja a munkavállaló egzisztenciális biztonságának biztosítása. Ehhez a biztonsághoz a dolgozóknak nyilvánvaló és vitathatatlan érdekük fűződik, ami legfőképpen a munkaviszony megszűnésekor realizálódik. Vannak azonban olyan esetek, amikor a felek csak határozott időre szeretnének kapcsolatba kerülni egymással. Ennek igénye felmerülhet a munkavállaló és a munkáltató oldalán egyaránt (szülési szabadságon lévő kolléga „pótlása”, dolgozó átmeneti elköltözése másik városba stb.), viszont az erre irányuló megállapodásnak – függetlenül attól, hogy kinek az érdekkörében merült fel az igény – a felek közös akaratán kell alapulnia. A határozott idejű munkaviszonyok esetében van néhány olyan szabály, amely eltér a hagyományos – határozatlan idejű – munkaviszonyok struktúrájától.

2024. október 21.

A női vezetők, mint gazdaságunk fontos sikertényezői

Egy szervezetben a női vezetők arányának 10%-os növekedése akár 7%-os innovációs teljesítménynövekedést eredményezhet – derül ki a WILL Foundation által készített kutatásból. A legfelsőbb vezetői szinteken lévő nők pedig akár 27%-kal javíthatják a vállalatok pénzügyi teljesítményét, hozzájárulva ezzel a vállalatok sikeréhez. A női vezetők és nők munkahelyi arányos képviseletét vizsgálták a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által támogatott kutatásban.

2024. október 21.

Új szakemberek az ország negyedik legnagyobb foglalkoztatójánál

A magyar tulajdonú, de nyolc országban jelenlévő B+N Referencia Zrt. három új vezető kinevezésével erősíti gazdasági területeit. A társaságnak csak idehaza több mint 13 ezer dolgozója van, az új kollégák feladata, hogy tudásukkal minél hatékonyabbá tegyék a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb létesítményüzemeltetőjének működését.

2024. október 21.

Felmérés: a magyarországi cégek 47 százaléka költ többet jövőre munkáltatói márkaépítésre

A munkaerő megtalálása és megtartása érdekében tovább erősödik a munkáltatói márkaépítés szerepe a vállalati szektorban: a megkérdezett cégek 47 százaléka a gazdasági kihívások ellenére is növeli az employer brandingre fordított büdzséjét 2025-ben – derül ki a Brandfizz Employer Branding Compass Országos Munkáltatói Márka felméréséből.

2024. október 16.

VOSZ: a vállalkozók csak állami kompenzációval tartják megvalósíthatónak a tervezett béremeléseket

A tervezett 1000 eurós minimálbér és 1 millió forintos átlagbér elérését 2028-ig a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) abban az esetben tartja reálisnak, ha megfelelő kompenzációt (tehercsökkentést, támogatást) kapnak a vállalkozások, továbbá a tervezett bértételek a bérmegállapodásban rögzített gazdasági növekedéshez, inflációhoz és termelékenységi mutatók eléréséhez kötöttek – közölte a szervezet kedden.