Öregségi nyugdíj összegének magánnyugdíjpénztári tagságra tekintettel történt megállapítása
Ha magánnyugdíjpénztári tagként megyek nyugdíjba, hogyan alakul az öregségi nyugdíjam összege?
Ha magánnyugdíjpénztári tagként megyek nyugdíjba, hogyan alakul az öregségi nyugdíjam összege?
A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Szolgálati idő szerzésére bizonyos esetekben megállapodás-kötéssel is van lehetőség.
Amikor a különböző társadalombiztosítási ellátásaik mellett az érintettek betöltik az öregségi nyugdíjkorhatárt, felmerül a kérdés, hogy van-e jelentősége ennek a ténynek az ellátásuk szempontjából? Lehet-e változtatni az ellátás összegén? Megválaszoljuk a kérdéseket.
Az új KATA törvény alapján is kisadózó maradhattam. Ugyanakkor szeretnék a – még ugyan távoli – nyugdíjamról is gondoskodni. Fizethetek-e ennek érdekében a havi 50 ezer forintnál többet?
Hogy alakul a nők negyven év jogosultsági idővel igénybe vehető kedvezményes nyugellátása a több gyermekes hölgyek számára? Hány gyermek esetén, milyen kedvezmény jár részükre? Minden kérdést megválaszolunk.
Volt katásként 2022. augusztus 31-e után átalányadózó egyéni vállalkozóként érte csak meg folytatnom. Hallottam, hogy 2023-tól kedvezőbbek lesznek az átalányadózók járulékfizetési szabályai. Mit jelent ez konkrétan?
Hosszú idő óta Magyarországon, magyar cégnél dolgoztam és magyar állampolgársággal is rendelkeztem már, mielőtt – röviddel a 2022. február 24-én kezdődött háború előtt – Ukrajnából végleges szándékkal Magyarországra költöztem. Magyar munkavállalásom előtt Ukrajnában, illetve a Szovjetunióban is dolgoztam. Nemsokára betöltöm az itt Magyarországon előírt 65. éves nyugdíjkorhatárt. Ugyan még tovább dolgozom, amíg egészségem engedi, de a nyugdíjat is szeretném igénybe venni. Hogyan kaphatok, illetve kaphatok-e Magyarországon nyugdíjat, ha a háború miatt ottani munkaidőmről semmilyen igazolást nem tudok hozni?
Az egyeztetés ma már kétféle módon lehetséges: vagy közvetlenül az ellátásban részesülő megkeresésével, vagy a külföldi társadalombiztosítási intézmény részvételével.
Azt tervezem, hogy néhány év múlva, ha elérem a nyugdíjkorhatárt, még tovább dolgozom, de nyugdíjamat rögzíttetem. Olvastam, hogy változik az ezzel kapcsolatos szabályozás. Mi várható?
Januártól a Munka törvénykönyve módosítása nyomán bővült a részmunkaidő igénylésének lehetősége. Nézzük meg, hogy a részmunkaidőben töltött idő hogyan számít majd be a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, illetve a nyugdíj összegébe.
Jogosultak-e magyar családtámogatási ellátásra a háború miatt Magyarországra menekült ukrán állampolgárok?
Franciaországban ötödik alkalommal tiltakoznak csütörtökön általános sztrájkkal és felvonulásokkal a szakszervezetek a kormány tervezett nyugdíjreformja ellen, de az iskolai szünet miatt a korábbiakhoz képest csökkenő részvétellel.
2023-tól tovább növekedett a súlyosan fogyatékos személyek személyi kedvezménye az adózásnál. A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos embereket megillető kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik.
Cégünknél az orosz-ukrán háború miatt megnőtt az ukrán állampolgárságú munkavállalók száma, akiknél betegség, vagy üzemi baleset miatt felmerülhet a táppénz, illetve baleseti táppénz iránti igény. A háborús helyzetre tekintettel méltánytalan az Ukrajna tekintetében még alkalmazandó magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény azon előírásának követése, hogy csak akkor lehet pénzbeli egészségbiztosítási ellátást, illetve baleseti táppénzt megállapítani a Magyarországon biztosított személy részére, ha itt található az állandó lakóhelye. Nem lehetne-e a háborús veszélyhelyzetre tekintettel eltekinteni ettől az értelmezéstől?
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban, azaz rehabilitációs ellátásban vagy rokkantsági ellátásban részesülők ma már korlátozás nélkül vállalhatnak munkát ellátásuk folyósítása mellett. 2023 előtt azonban munkajogi szempontból nem volt közömbös, hogy rehabilitációs ellátásban, vagy rokkantsági ellátásban részesül-e a munkavállaló.
Nyugdíjasként dolgozom. Jól gondolom, hogy mivel járulékot nem vonnak tőlem, így betegségem esetén nem illet meg betegszabadság és táppénz és ezért a munkáltató felé táppénzes papírt sem kell vinnem?
A szolgálati idő hosszáról hivatalból adategyeztetéést indít a nyugdíjbiztosítási feladatot ellátó igazgatási szerv a nyugdíjkorhatár betöltése előtt három évvel. A nyugdíjbiztosító elküldött adatsorára reagálva észrevételt lehet tenni, amit vizsgálat követhet.
Hamarosan esedékes a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizenharmadik havi egyéb ellátások idei kifizetése. Tizenharmadik havi nyugdíjra az jogosult, aki a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév januárjára társadalombiztosítási nyugellátásban részesült.
Lehetőség van hat hónapra visszamenőleg a nyugellátás igénybevételére, ha a jogosultsági feltételek már ebben a korábbi időpontban is fennálltak. Érdemes átgondolni a döntést, mert az idei 15 százalékos nyugdíjemelés csak annak jár, aki tavaly nyugdíjba vonult.
Januártól márciusig nyugdíjelőleget állapítanak meg a benyújtott nyugdíjigények nyomán. Márciusban megjelennek a valorizációs szorzószámok, amelyek után számítják ki a nyugdíj végleges összegét.