A gépipari cégeknél van a legtöbb baleset


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkabalesetek elszenvedői zömmel közepes méretű cégnél dolgozó középkorú férfiak. A halálos áldozatok száma az idei első negyedévben tíz alatt maradt. Az InfoTandem heti infografikája.


Az elmúlt négy évben 17 és 20 ezer között mozgott a munkabalesetek száma Magyarországon; 2008-ban még 22,2 ezret regisztráltak. Az idei első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest némileg romlott a helyzet. Az összesítéseket a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága végzi. A hatáskörébe tartozó ügyek közül az infografikánkban is szereplő mutatók a 2013. május 8-áig beérkezett és feldolgozott jegyzőkönyvekre épülnek, s a három napot meghaladó keresőképtelenséget, illetve a halált okozó eseteket tartalmazzák. Utóbbiak száma szerencsére folyamatosan csökken, a 2008-as 116-ról tavaly 62-re mérséklődött. Az idei első negyedévben 9 esetet regisztráltak.

 

Munkabalesetnek az a baleset számít, amelyik a dolgozót szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, függetlenül annak időpontjától és helyétől (így például a statisztikákba a külföldön és közúton történt incidensek is beleértendők). A munkába járás, illetve a hazautazás alatti balesetek nem számítanak ide, kivéve azokat, amelyek a munkáltató járművével történnek. Halálos munkabalesetnek pedig az tekintendő, amelynek bekövetkezésétől számított egy éven belül a sérült a balesettel összefüggésben veszti életét.

Az első három hónap 3262 munkabalesetét különböző bontásban vizsgálva kiderül, hogy a sérültek közel kétharmada férfi volt. A döntő többség valamilyen cégnél dolgozott, de például jó kétszázan központi költségvetési szervnél álltak alkalmazásban, 41 érintett pedig valamilyen egyházi szervezetnél tevékenykedett, amikor baleset érte. A középcégek dolgozói számítanak a leginkább veszélyeztetettnek; a legnagyobb, félezer embernél többet alkalmazó társaságok munkavállalói közül összesen 611-et ért munkabaleset. A fiatalok talán óvatosabbak, mindenesetre az érintettek bő fele a 35–54-es korcsoportba tartozott (ezen belül a legnagyobb létszámot a 35–44 évesek tették ki az idén).

A munkából való kiesés jellemzően egy-két hét; egy hónapos vagy annál hosszabb lábadozásra 14 százaléknyian kényszerültek. A megyék közül Győr-Moson-Sopronból, Fejérből, Pest megyéből, Bács-Kiskunból és Komárom-Esztergom megyéből jelentettek minimum kétszáz esetet; a legkevesebb munkabaleset (69) Nógrádban történt 2013. első negyedévében. A leginkább érintett ágazat a feldolgozóipar, s azon belül is a gépipar; utóbbiban most 712 munkabeleset történt, de 2012-ben is innen került ki a sérültek egyötöde. A másik véglet a bányászat, ahol csupán egyetlen női dolgozó sérült meg a kimutatások szerint.

A munkabalesetekkel kapcsolatosan összesen 774 felügyeleti intézkedés történt. A 42 munkavédelmi bírsághatározatban együttesen 14,6 millió forintnyi büntetést szabtak ki, míg a 19 eljárási bírság nyomán 920 ezer forintról szólt a számla.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.