A Global Top 100 cégei már visszakapaszkodtak a válság előtti szintre – infografika Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A száz legnagyobb tőkeértékű cég elitklubját is keményen megszorongatta a víruskrízis, de a félév végére lényegében sikerült ledolgozniuk a veszteségeket. Az InfoTandem infografikája.

Az idei vírusválság a világ legnagyobb piaci tőkeértékű cégeit sem kímélte. A Global Top 100-ként emlegetett élmezőny együttes piaci kapitalizációja – amely 2016 óta folyamatosan emelkedő trendet mutatott – a 2019 decemberi szinthez képest 15 százalékot zuhant az idén márciusra. Ez hatalmas, 3905 milliárd dolláros csökkenésnek fel meg, amelynek nyomán a százas cégcsoport tőkeértéke a PwC összesítései szerint 21 471 milliárd dollárig csúszott vissza.

legnagyobb világcégekA legerősebb nemzetgazdaságokat is megrengető krízis persze nem ért véget márciusban, sőt valójában akkor kezdett igazán kibontakozni, ám a Global Top 100 vállalatai a következő három hónapban felálltak a padlóról, s júniusra gyakorlatilag ledolgozták az első negyedévi visszaesést. Tőkeértékük a félév végére 25 041 milliárd dollárig emelkedett vissza, vagyis alig 1 százalékkal maradt el a válság előtti, tavaly decemberi szinttől. A PwC szakértői szerint ez mindenekelőtt annak köszönhető, hogy a rangsorban szereplők között koncentráltan vannak jelen a technológiai és a fogyasztói szolgáltatási szektor képviselői. Márpedig ezen ágazatok termékeire és szolgáltatásaira a karanténhelyzet alatt is erőteljes igény mutatkozott.

A szóban forgó, visszakapaszkodni képes elitkör teljesítményét jól jellemzi, hogy a gyakori viszonyítási alapként szolgáló MSCI World Index, amely 23 fejlett piacon méri a nagy és közepes tőkeértékű vállalatok teljesítményét, június 30-án még 7 százalékkal maradt el a decemberi értékétől. Persze az aggregált mutató mögött a Global Top 100 esetében is eltérő régiós teljesítmények húzódnak meg. Az összkapitalizáció 64 százalékát adó amerikai cégek szerepeltek a legjobban: náluk a félév végi szint már 2 százalékkal a decemberi fölött volt, márciushoz képest pedig 21 százalékos visszapattanásra voltak képesek. A plusz 2 százalék a kínai szereplők esetében is áll, e körben viszont az utóbbi negyedév „csak” 13 százalékos bővülést hozott. A Százak közt bő egytizedes kapitalizációs súlyt képviselő európai vállalatok ehhez képest június végén még 3 százalékos elmaradásban voltak az elmúlt év zárásához viszonyítva (márciushoz képest a visszaívelés náluk is 13 százaléknyi volt).

A Pwc negyedéves – a Bloomberg adatain nyugvó – kimutatásai szerint a Global Top 100 márciusi rangsorában megtalálható cégek közt tíz olyan akad, amelyek a júniusi listára már nem fért fel (a bekerüléshez minimum 101 milliárdos kapitalizáció kellett). Az újoncok között többek között olyan online kereskedelmi platformok vannak, mint a Pinduoduo vagy a Shopify.

A friss listát továbbra is a Saudi Aramco olajcég vezeti, 1741 milliárd dolláros kapitalizációval. Az Apple decemberben második volt, aztán márciusra visszacsúszott a harmadik helyre a Microsoft mögé, de június végére visszaelőzte riválisát; előbbinek 1568, utóbbinak 1505 milliárd dollár volt a kapitalizációja a félév végén. Ezermilliárd fölé egy további társaság jutott még, az Amazon, amely hatalmas meneteléssel a decemberi 916 milliárdjáról egészen 1337 milliárd dollárig száguldott a karanténos periódus alatt, ami 46 százalékos erősödést tükröz.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

250 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvételi plafon

250 ezer forint lesz az ingyenes készpénzfelvételi plafon, ha az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága és plenáris ülése is támogatja a Fogyasztóvédelmi Albizottságban egyhangúan megszavazott javaslatot- írja a közösségi média oldalán Tordai Bence független országgyűlési képviselő.

2024. október 30.

Zsugorodik a magyar gazdaság

2024 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a 2023. harmadik negyedévihez képest. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.

2024. október 29.

Jönnek a digitális ikrek, de mik is azok?

A digitális ikrek egy olyan fejlett technológia olyan, amely lehetővé teszi a fizikai objektumok, rendszerek vagy folyamatok virtuális másának létrehozását és szimulációját. Ezek a digitális másolatok valós időben gyűjtik és elemzik az adatokat, elősegítve a hatékonyabb döntéshozatalt, a költségek csökkentését és az innovációt.