A kkv-k alig exportáltak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nagyvállalatok száma a teljes hazai mezőnyben elenyészőnek mondható, ám a produktumot tekintve egyértelműen ezek vannak domináns pozícióban; súlyuk különösen az exportban nyomasztó. Az InfoTandem heti infografikája.


Néhány tucat híján kereken 400 ezer kettős könyvvitelt vezető, naptári éves adózó nyújtott be társasági adóbevallást a 2012-es esztendőről – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal legfrissebb összesítéseiből. Ez az állomány mintegy 9 ezer vállalkozással kevesebb az egy évvel korábbinál, körülbelül 2 ezerrel több viszont a 2010-esnél.

Gazdálkodási nagyság szerint az összetétel gyakorlatilag nem változott. A legkisebbek továbbra is hatalmas többségben vannak: a 10-nél kevesebb emberrel dolgozó, s legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő éves nettó árbevételű, vagy mérlegfőösszegű mikrovállalkozások aránya 89 százalékos. Az egyel nagyobb kisvállalkozási kategória (10–49 fő, 10 millió euró alatti forgalom) alig 6 százalékot képvisel. A közepesek közé (50–249 foglalkoztatott, illetve maximum 50 millió eurós nettó árbevétel vagy 43 milliós mérlegfőösszeg) pedig csupán 1 százalék sorolható. A fennmaradó hányad tehát 4 százalék; ennyit tesznek ki azok a szereplők, amelyek nem tartoznak a kis- és középvállalkozási (kkv) törvény hatálya alá, azaz javarészt nagyvállalatok.

 

E szóban forgó 400 ezres kör tavaly együttesen 70,6 ezer milliárd forintnyi nettó árbevételt mutatott ki, ami 1,1 százalékos visszaesésnek felel meg. Hiába voltak a mikrocégek több mint 350 ezren, a kettős könyvvitelűek tavalyi (2 százalékos csökkenés után 48,8 ezer milliárd forintra rúgó) magyarországi értékesítéséből már csupán 18 százalékot hoztak össze – nagyjából annyit, mint a másik két kkv-s csoport. Vagyis a 4 százaléknyi nagyok a belföldi forgalom 45 százalékát jegyezték. Még inkább borulnak az arányok a kivitelt vizsgálva, ahol a legnagyobb társaságokhoz már 74 százaléknyi rész tartozik. Általában is elmondható, hogy a vállalatméret növekedésével emelkedik az export aránya a teljes árbevételen belül. A mikrovállalkozásoknál még csupán 8 százalék, a kicsiknél 13, a közepeseknél 29, a nagyoknál pedig 42 százalék körül mozog ez a ráta. Kivitelből származó bevételre egyébként 32,2 ezer vállalkozás tett szert tavaly. Az export bő kétharmada a feldolgozóiparhoz volt köthető.

A társas vállalkozásoknál 2012-ben üzemi szinten 5379 milliárd forint nyereség és 2116 milliárdos veszteség keletkezett. Az egyenlegként adódó 3263 milliárdos üzemi profit tizedével több a korábbinál. Igaz, ha a pénzügyi, biztosítási tevékenység adatait figyelmen kívül hagyjuk, akkor 3,5 százalékos mérséklődés adódik.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

250 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvételi plafon

250 ezer forint lesz az ingyenes készpénzfelvételi plafon, ha az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága és plenáris ülése is támogatja a Fogyasztóvédelmi Albizottságban egyhangúan megszavazott javaslatot- írja a közösségi média oldalán Tordai Bence független országgyűlési képviselő.

2024. október 30.

Zsugorodik a magyar gazdaság

2024 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a 2023. harmadik negyedévihez képest. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.

2024. október 29.

Jönnek a digitális ikrek, de mik is azok?

A digitális ikrek egy olyan fejlett technológia olyan, amely lehetővé teszi a fizikai objektumok, rendszerek vagy folyamatok virtuális másának létrehozását és szimulációját. Ezek a digitális másolatok valós időben gyűjtik és elemzik az adatokat, elősegítve a hatékonyabb döntéshozatalt, a költségek csökkentését és az innovációt.