A postásban bízunk, a politikusban nem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csupán minden hatodik ember bízik a politikusokban, a tűzoltók és a postások nimbusza viszont kikezdhetetlennek tűnik. A cégvezetők valamelyest javítottak a válság kitörése óta, de bizalmi tőkéjük meg sem közelíti a tanárokét. Az InfoTandem heti infografikája.


Tűzoltók, postások, pedagógusok – stabilan e három hivatás képviselőiben bízunk leginkább. Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest az első két szakma megőrizte, illetve némiképp javította pozícióját a GfK Hungária Piackutató Intézet friss felmérése szerint. A tanárok és tanítók viszont úgy kerültek a bronzérmes helyre, hogy 9 százalékpontnyit erősítettek, s ezzel maguk mögé utasították a némiképp visszaeső orvosokat. A katonák szilárdan őrzik ötödik helyüket, de a javítani tudó rendőrök sem sokkal maradnak le tőlük, megelőzve a környezetvédőket is.

 

A felmérés összesen 20 szakmára, illetve intézményre kérdezett rá (ebből infografikánkban csak 13-at jelenítettünk meg). A sor végén, messze leszakadva a mezőnytől, a politikusok kullognak, akikben az emberek mindössze 16 százaléka bízik meg. A legdrámaibb mértékben, 17 százalékponttal, a bankárok bizalmi tőkéje erodálódott az utóbbi fél évtizedben, így visszacsúsztak az utolsó előtti helyre (ezzel immár az újságírók is eléjük kerültek, noha egy jottányit sem tudtak elmozdulni korábbi gyenge egyharmados bizalmi mutatójuktól). Hozzájuk képest az ügyvédek még viszonylag jól megúszták: a 2008-as 60 százalékról estek vissza 53 százalékra.

A 15-69 éves korosztályt 1000 fős, országosan reprezentatív mintán személyes megkérdezéssel felmérő adatfelvétel 2013 augusztusában történt. Az eredmények alapján a speciálisabb szakmák közül a piackutatók (74 százalék) alaposan rávertek a marketingesekre (54 százalék) és a reklámszakemberekre is (39 százalék).

 

 

Érdekes módon, a vállalatvezetők a gazdasági válság kezdete óta valamelyest erősíteni tudtak, így – ha hajszállal is – immár a többség bizalmát élvezik, holtversenyben a szakszervezetekkel, közvetlenül a papság mögött. Szintén a középmezőnyben találhatók a köztisztviselők, önkormányzati képviselők, 56 százalékos értékkel. A nagy nyertesek közé sorolhatók a jótékonysági szervezetek (53-ról indulva 62 százalékig jutottak), a bíróságok iránti bizalom viszont 7 százalékponttal olvadt.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.