Egyre kevesebb az egyéni gazdaság – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ezredforduló óta megfeleződött a hazai agráriumban érdekelt egyéni gazdaságok száma, amely 2013-ban immár a félmilliót sem érte el. A gazdasági szervezetek száma jó ideje 8 ezer körül ingadozik. Az InfoTandem heti infografikája.


Az elmúlt évben 8442 gazdasági szervezet, valamint 485 ezer egyéni gazdaság folytatott mezőgazdasági tevékenységet hazánkban – derül ki a KSH 2013-as gazdaságszerkezeti összeírásának előzetes adataiból. A legutóbbi, 2010-es számba vételhez képest mindkét csoport megfogyatkozott; előbbiben 2 százalékkal, míg utóbbiban közel 15 százalékkal mérséklődött a szereplők száma. A hosszabb távú trend azonban már eltérő irányú mozgásokat mutat.

Amíg ugyanis a gazdasági szervezetek állománya a válság előtti utolsó évhez, 2007-hez képest több mint ezer szereplővel bővült, s tavaly az ezredfordulón regisztrált létszámot is meghaladta, addig az egyéni gazdaságoknál folyamatos a lemorzsolódás. Sőt, ha azt vesszük, hogy 2000-ben az egymilliót közelítette a statisztikailag releváns méretű egyéni gazdaságok csoportja, akkor bízvást beszélhetünk zuhanásról is.

 

Valamelyest árnyalja a képet, hogy az úgynevezett gazdaságküszöböt meghaladó méretű mezőgazdasági területet használó egyéni gazdaságoknál (ezek aránya 79 százalék) az átlagos földméret a három évvel korábbihoz képest 17 százalékkal, 5,4 hektárra nőtt, míg a szervezeteknél mért 308 hektár 5 százalékos visszaesést tükröz (e körben 92 százalékos a földhasználók súlya).

Egyébiránt az összes mezőgazdasági terület 83 százaléka szántó, 14 százaléka gyep, s csak a fennmaradó szűkös hányad jut gyümölcsösre, szőlőre, illetve konyhakertre. A 300 hektárosnál nagyobb gazdaságok az összes szervezet egynegyedét adták, viszont az e körhöz tartozó földek 84 százalékát művelték. Az egyénieknél az agrárterület háromnegyedén a 10–300 hektáros birtokok gazdálkodtak. Állattartással 2200 szervezet és 312 ezer egyéni gazdálkodó foglalkozott.

Mindkét nagy csoportban érdemben megugrott 2010-hez képest a időszaki alkalmazottak száma. Az egyénieknél csaknem egymillió családtag is besegített a gazdálkodásba több-kevesebb munkával; legutóbb még 8 százalékkal többen vállalkoztak erre. Az egyéni gazdaságok 47 százaléka kizárólag saját fogyasztásra termelt, 19 százalékuk legalább a felesleget eladta, míg elsősorban értékesítésre egyharmaduk dolgozott.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.