EU: megszületik a termékek javításához való jog


Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a javításhoz való jogról szóló irányelvként (R2R, right to repair) is ismert jogszabályt, amely a meghibásodott vagy hibás áruk javítását mozdítja elő. E jogszabály megkönnyíti majd a fogyasztók számára azt, hogy hibás áru esetén csere helyett javítást kérjenek, és általa a javítási szolgáltatások igénybevétele könnyebbé, átláthatóbbá és vonzóbbá válik. Az irányelv elfogadása az utolsó lépés a jogalkotási döntéshozatali folyamatban – olvasható a Tanács honlapján.

Az elfogadott irányelv új jogot biztosít a fogyasztók számára: mégpedig a hibás termékek könnyebb, olcsóbb és gyorsabb módon történő javításához való jogot. Emellett arra ösztönzi a gyártókat, hogy tartósabb, javítható, újrafelhasználható és újrafeldolgozható termékeket állítsanak elő. Végül pedig vonzóbb gazdasági tevékenységgé teszi a javítást, ami magas színvonalú európai álláshelyeket teremthet. Ezen minden gazdasági szereplő nyer, mint ahogy a környezet is.

A ma elfogadott irányelv olyan eszközkészletet és ösztönzőket hív életre, amelyek vonzóbbá teszik a javítást a fogyasztók szemében. Ennek keretében az irányelv például arra kötelezi a gyártókat, hogy az uniós jog értelmében műszakilag javítható termékeket megjavítsák; valamint előírja az olyan önkéntes javítási tájékoztató rendelkezésre állását, amely egyértelmű információkat tartalmaz a javítási folyamatról (határidők, árak stb.), továbbá egy olyan európai online platform létesítését, ahol a fogyasztók könnyen találhatnak javítási szolgáltatásokat. Az irányelv emellett a jótállás 12 hónappal történő meghosszabbításáról is rendelkezik, amennyiben a fogyasztó a csere helyett a javítást választja.

A javítható termékek listája a jövőben bővülhet: amennyiben a Bizottság új javíthatósági követelményeket vezet be bizonyos termékekre vonatkozóan, azok is bekerülnek majd a javításhoz való jogról szóló irányelv hatálya alá.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Hogyan teljesít Magyarország a kötelező palackvisszaváltásban?

Kis túlzással állítható, hogy hónapok óta mindenki az italcsomagolások visszaváltásának új rendszeréről beszél. Magyarországon már több mint 3200 automata működik országszerte, a kezdeti negatív reakciók és kezdeti nehézségek ellenére a hazai rendszer gyorsan elérte a napi 7 milliós visszaváltási mennyiséget, de további növekedés várható. Az Európai Unió célja, hogy 2025-re az összes csomagolási hulladék 70 százalékát újrahasznosítsák. De hol tartanak most a többiek?

2024. szeptember 27.

Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe

Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe annak érdekében, hogy hosszú távú, stabil és kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatot hozzanak létre. A jövőbeni együttműködés kiemelt célja, hogy a felek feltárják a közös fejlesztési lehetőségeket mind a pénzügyi szolgáltatások, mind pedig a finanszírozási megoldások terén.