Exportkilátások: lengyel, magyar két jó barát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lengyel és a magyar gazdaság exportja nő jövőre a legdinamikusabban Európában – véli elemzésében az Atradius.


A nyugat-európai átlagot meghaladó mértékben növekszik idén és jövőre is a közép-kelet-európai országok bruttó hazai összterméke (GDP), és az export is jobban bővül – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb, lapunkhoz eljuttatott elemzésében. A vezető globális hitelbiztosító előrejelzése szerint 2015-ben Európa legjobban teljesítő gazdaságai közé tartozhat (exportnövekedés szempontjából) a lengyel és a magyar.

Csökkentette a teljes eurózónára vonatkozó GDP-adatokat az Atradius Hitelbiztosító: idén már csak 0,8%-os, míg jövőre átlagosan 1,2%-os bővülést vár. A jelenség hátterében leginkább a német gazdaság vártnál rosszabb teljesítménye húzódik meg, hiszen Európa legnagyobb gazdasága a második negyedévben 0,2%-ot esett a várt bővülés helyett, Németországban ezért éves szinten idén „csak” 1,4, jövőre pedig 1,6%-os növekedést prognosztizál az Atradius. Mindeközben az ugyancsak jelentős francia gazdaságban továbbra is alacsony értéken áll a fogyasztói és a termelői bizalmi index, azaz nem akar beindulni a hazai fogyasztás növekedése, Olaszországban pedig egyenesen recessziós jeleket lehet felfedezni.

Gyökeresen más a helyzet a kelet-közép-európai, illetve a kelet-európai térségben több szempontból is, olvasható az Atradius adataiból. Idén Lengyelország és Magyarország vezeti a sort egyaránt 3,1%-os becsült GDP-növekedéssel, leginkább a dinamikusan fejlődő exportjuknak (Lengyelország 7,2%, Magyarország 4,4%) köszönhetően. Őket Csehország és Szlovákia követi egyaránt 2,4%-os bővüléssel, azonban Oroszországban mindössze 0,2%-os lehet a növekedés, Horvátországban 0,6%-os a hanyatlás, míg Ukrajnában 7,7%-os zuhanásra számít az Atradius.

Az írek lesznek az élen nyugaton

Nyugat-Európa legjobban teljesítő gazdasága idén és jövőre is Írország. Ebben az évben 4,7, jövőre 2,9%-os GDP-bővülésnek örülhetnek a szigetország lakói. Őket jócskán leszakadva követik a spanyolok a 2014-re prognosztizált 1,2, illetve a 2015-re várt 1,7%-os bővüléssel. Meglepetés lehet, hogy az idén mindössze 0,1%-ot bővülő görög gazdaság a spanyoléhoz hasonlóan jövőre már 1,7%-kal növekedhet, vagyis a „nyugati” országok közül holtversenyben a második legjobb eredményt produkálhatja. A leggyengébb 2014-ben és 2015-ben is olaszok teljesítménye: –0,4%, illetve 0,4%. Ám az exportban máshogyan alakul a sorrend, ugyanis 2015-ben Németországé várhatóan 6,6, Hollandiáé 6, míg Ausztriáé 5,4%-kal bővül. A leggyengébb láncszem itt is Olaszország lesz 2,6%-os növekedéssel.

A hitelbiztosító szerint dezinflációs veszély is fenyegeti az eurózóna növekedését, hiszen az Európai Központi Bank (EKB) által meghúzott 2%-os plafontól messze, körülbelül 0,5%-os éves átlagos inflációval számolhat idén a térség, ami 2015-ben 1,2%-ra növekedhet. Bár a munkanélküliségi adatokat lefelé korrigálta az Atradius, azonban a 0,1 százalékpontos csökkenés még mindig magas átlagos értékeket tükröz: 2014-ben 11,6%, míg 2015-ben 11,3%-os ráta várható.

„Egyelőre csalódást keltő az eurózóna teljesítménye: a strukturális kiegyensúlyozatlanságok és a kelleténél alacsonyabb infláció visszafogja a növekedést és kérdésessé teszi, hogy a térség már valóban maga mögött hagyta-e a válságot” – magyarázza Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító igazgatója. Hozzáteszi: aggodalomra ad okot, hogy a csődeljárások száma növekszik Franciaországban, Olaszországban és Görögországban, eközben az eurózónában tapasztalt fizetésképtelenségi ráta átlaga jelenleg kétszer olyan magas értéket mutat, mint a válságot megelőző 2007-es esztendőben.

Keleten a helyzet változik, legalábbis export szempontjából

Az exportintenzív kelet-közép-európai gazdaságok közül az idén a csehek teljesítenek a legjobban az Atradius adatai szerint 11,9%-os becsült növekedéssel, azonban 2015-re másik sorrendet vár az Atradius. A hitelbiztosító úgy véli, hogy jövőre Lengyelország exportja 7,4, Magyarországé 7,3, Szlovákiáé 7,2, míg Csehországé 6,5%-kal bővül, vagyis az átlaguk jelentősen meghaladja a nyugat-európait.

Oroszországban az amerikai és az uniós embargó okoz majd komoly nehézségeket, míg Ukrajnában a keleti oroszbarát és az oroszellenes nyugati részek közötti szembenállás. Az unió legfiatalabb tagja, Horvátország immár hat éve töretlenül recessziós pályán mozog, és 2008 óta a gazdasága összességében a görögországi után a második legnagyobb mértékű zsugorodást szenvedte el.

Az Atradius jövőre ismét Lengyelországot várja az első helyre 3,1%-os GDP-növekedéssel, melyet Csehország és Szlovákia 2,9-2,9%-kal követ, és rögtön utánuk jön Magyarország 2,7%-os bővüléssel.

„A dinamikusan bővülő export a külpiacra szállító hazai cégek kitettségét is növeli, ezért érdemes felkészülni a nemzetközi üzleti élettel járó – a magyar cégek szempontjából korábban nem ismert és tapasztalt – kockázatokra is. Ismeretlen üzleti partnereinket mindenképpen előminősíttessük, részesítsük előnyben az azonnali fizetést, illetve olyan követeléskezelőt válasszunk, amely az adott országban megfelelő helyi tapasztalattal rendelkezik” – tanácsolja Vanek Balázs.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.