Február végéig regisztrálhatnak a cégek projektcsoport minősítésre
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Február 28-ig regisztrálhatnak a normál üzleti évben működő vállalkozások projektcsoport-minősítésre a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a hivatal.
A minősítést azoknak a nagyvállaltoknak érdemes igénybe venniük, amelyek egy adott időszakban több kutatás-fejlesztési (K+F) projektet valósítanak meg, és szeretnék, hogy tevékenységük igazoltan megfeleljen a K+F fogalmának. A négyszakaszos eljárásban így nem szükséges a teljes tevékenységet bemutatni, a vizsgálat során kizárólag a projektek csoportokba rendezése és az SZTNH által kiválasztott, körülbelül 20 százaléknyi projekt bemutatása jelenti a minősítés alapját – ismertette az SZTNH.
A projektcsoport-minősítés előnye, hogy ezáltal a vállalkozások akár az adminisztráció 80 százalékát is megspórolhatják a projektek egyenként történő vizsgálatához képest. Az eljárás végén kiadott határozat pedig felhasználható az adókedvezmények igénybevételénél, de egyes K+F pályázati források esetén is, ezzel csökken az esetleges visszafizetési kötelezettség kockázata.
Magyarországon az elmúlt években ugrásszerűen nőtt azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek kutatás-fejlesztés és innováció területén dolgoznak. Az ilyen jellegű kutatómunkát teszi még hatékonyabbá, ha a vállalkozások a projektekre akár már a munka megkezdése előtt K+F minősítést kérnek, ezzel ugyanis nem csak adókedvezményhez juthatnak, de pályázati forrást is könnyebben szerezhetnek, és a jövőben is lesznek olyan kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos pályázati kiírások, amelyekben kötelező lesz egy ilyen minősítés megszerzése.
A minősítés tízmilliós plusz bevételt is jelenthet, mégis még mindig sok olyan vállalkozás van Magyarországon, amely nem is tudja, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat – ezzel pedig jelentős kedvezményektől esik el. Emiatt érdemes felkeresni az SZTNH-t, ahol előzetes konzultáció keretében is érdeklődhetnek a cégek arról, tevékenységük kutatás-fejlesztésnek minősül-e – javasolta a hivatal.
(MTI)