Fitch: nő a gazdasági rendszer sérülékenysége


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Emelkedik a rendszerszintű kockázat, amit Kína jelent a világgazdaságnak – állapította meg a Fitch.


A belátható előrejelzési távlatban valószínűtlen a kínai gazdaság komoly felfordulással járó, a növekedési ütemet esetleg zéró közelébe lassító kemény landolása, de a gazdaságban felhalmozódott magas és folyamatosan növekvő adósság egyre nagyobb rendszerszintű sérülékenységet jelent – áll a Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a Kínával kapcsolatban leggyakrabban felmerülő befektetői kérdésekre összeállított helyzetértékelésében közölte: idén és jövőre 6-6,5 százalék közötti növekedést vár a kínai gazdaságban. A cég szerint Kínának megvannak a pénzügyi és kormányzati erőforrásai ahhoz, hogy elkerülje a gazdaság kemény landolását, a szerkezeti sérülékenységek ellenére is.

Ugyancsak megvan az akarat és az eszköztár a jüan jelentősebb leértékelésének elkerülésére: a Fitch várakozása az, hogy a jüan az idén csak 5 százalék körüli mértékben gyengül a dollárral szemben.

A 2008-ban elhatalmasodott pénzügyi válság óta azonban jelentős mértékű adósságállomány halmozódott fel a kínai gazdaságban. 

A Fitch által alkalmazott, kiigazított számítási modell szerint a kínai gazdaság teljes spektrumára kalkulált, minden követelésformát magában foglaló adósságtömeg 2015 végén közel járhatott a hazai össztermék (GDP) 250 százalékához a 2008 végén mért 131 százalék után.

ADÓklub Online 2016 – Androidos okostelefonnal

 

ADÓ szaklap online

ADÓ-kódex szaklap online

Számviteli tanácsadó szaklap online

Áfa-kalauz szaklap online – ADÓ

kérdések és válaszok

Ado.hu Prémium cikkek

Rendelje meg most >>

A hitelminősítő szerint az így számolt nemzetgazdasági szintű követelésállomány az idén további 13 százalékponttal emelkedhet, miközben a GDP-érték százalékos növekedési üteme csak egyszámjegyű lesz.

A Fitch Ratings arra számít, hogy ez az adósságtömeg a következő ötéves távlatban is visszahúzó erővel hat a gazdasági növekedésre. A cég szerint ezért rendkívül nehéz lesz elérni a kínai hatóságok által a 2016-2020-as időszakra kitűzött 6,5-7 százalékos éves növekedési célt.

Minél tovább tart a kínai gazdaságot terhelő adósságtömeg növekedése, annál nehezebb lesz ennek a hitelállománynak a leépítése, és annál nagyobb a kockázata a gazdasági-pénzügyi stabilitást érő sokkhatásoknak – áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.

Ugyanezt más hitelminősítők és elemzőházak is megállapították.

A Standard & Poor’s a minap leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Kína egyébként elsőrendű befektetői, „AA mínusz/A-1 plusz” szintű államadós-besorolásának kilátását, elsősorban arra a véleményére hivatkozva, hogy fokozatosan növekednek a kínai szuverén hitelképességet terhelő gazdasági és pénzügyi kockázatok.

Egy hónapon belül az S&P volt a második hitelminősítő, amely negatív kilátást adott a kínai szuverén besorolásra.

Március elején a Moody’s Investors Service is negatívra rontotta az addigi stabilról Kína államadós-osztályzatának kilátását, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy folyamatosan romlanak a kínai költségvetési mérőszámok, és a devizatartalékok csökkenésével növekszik a kínai gazdaság külső sérülékenysége.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági elemzőház, az Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló havi globális előrejelzésének felső tízes világgazdasági kockázati mezőnyében az első helyen, a legnagyobb – a cég zérótól húszig terjedő skáláján húszas – intenzitású rizikótényezőként a kínai gazdaság esetleges váratlan mértékű lassulása szerepel. A ház ezt nagy valószínűségű, nagyon nagy globális kihatású kockázatként azonosítja.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays idei első negyedévi globális felmérése – amelyben a ház 585 intézményi befektetési ügyfele vett részt – kimutatta, hogy a befektetési társaságok legnagyobb egyedi csoportja, 25 százaléka a kínai gazdaság gyenge növekedését tekinti a következő tizenkét hónap legnagyobb világgazdasági kockázatának.

A Barclays intézményi befektetési ügyfelei közül jelenleg 45 százalék tartja 25-50 százalék közötti, tíz százalékuk pedig 50 százalék feletti esélyűnek, hogy a kínai gazdaságot jelentős negatív növekedési sokk éri a következő egy évben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.