Fontos változások a pénzügyi és nem pénzügyi jelentések kapcsán IFRS-készítők számára Magyarországon


A PwC legfrissebb kiadványában tájékoztatást nyújtanak az IFRS-ekben és egyéb jelentéstételi kötelezettségekben történt változásokról, mely idén első ízben a magyar vállalatokra szabva is elérhető. Összefoglalójuk nem csupán a közelgő változások értelmezéséhez, de a pénzügyi kimutatások és a nem pénzügyi jelentéstételek elkészítéséhez is segítséget nyújt.

Kulcsfontosságú változások:

  • Az IFRS keretrendszer 2023. évi legfontosabb változása az új IFRS 17 számviteli standard bevezetése, amely forradalmasítja a biztosítási szerződés definíciójának megfelelő szerződések számviteli megközelítését.
  • 2021 decemberében az OECD közzétette az úgynevezett Pillar II szabályozást: a hatálya alá tartozó nagy multinacionális vállalatok kötelesek kiszámítani tényleges adókulcsukat, és az így kapott tényleges adókulcs, valamint a minimális 15%-os kulcs különbözetével megegyező pótlólagos minimumadót kell megfizetniük.
  • Az IFRS számviteli standardok módosításai — például az IAS 1, amely tisztázza a számviteli politikák közzétételi követelményét — és egyéb változások, amelyek 2023-ban, illetve 2024-ben lépnek hatályba.
  • Mindezeken túl a kiadványban szó esik olyan, napjaink gazdasági környezetét jelentősen befolyásoló témák jelentésbeli hatásáról is, mint a kamatlábak jelentős emelkedése és a magas infláció, valamint egyes társaságok társaságiadó-információkról szóló közzétételében bekövetkező változásokról.

A fent említett változások mellett egyre inkább előtérbe kerül a nem pénzügyi jelentéstétel. A vállalati fenntarthatóság és a klímaváltozás kockázataival kapcsolatos információk jelentésére vonatkozó új kötelezettségek jelentősen kihatnak a vállalatok nem pénzügyi, valamint pénzügyi beszámolóira. Ebben a gyorsan változó gazdasági és szabályozási környezetben a jelentéstevő gazdálkodó egységeknek szükséges nyomon követniük az IFRS-ekkel kapcsolatos kérdések változásait, és naprakésznek kell lenniük a módosításokkal, az új követelményekkel és a nem pénzügyi beszámolásra vonatkozó iránymutatásokkal kapcsolatban is.

További információ a PwC kiadványában. 

Forrás: PwC


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.