Jöhet a mobiltelefonos fizetés?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kártyatulajdonosok kétötöde nem zárkózna el attól, hogy a mobiljával fizessen a kasszánál, akik pedig már használják a PayPass-funkciót, azok még inkább nyitottak erre. Az InfoTandem infografikája.


Az online vásárlás jó néhány területen ma már mindennapos ügyletnek számít, az internetes kiskereskedelmi forgalom folyamatosan bővül Magyarországon is. A netes fizetéssel kapcsolatos korábbi bizalmatlanság javarészt eltűnt, az pedig, hogy a szupermarketben vagy a benzinkútnál bankkártyával fizetünk készpénz helyett, már szinte természetes. A GKI 2017. júliusi felmérése szerint összesen 5,2 millió lakossági bankkártya van használatban (a teljes darabszám ennek csaknem duplájára, 9,5 millió körülire rúghat, de ezek jó része meglapul valahol a tárcák mélyén, vagy otthon a fiókban, s nem fizetünk vele). A kártyahasználat amúgy erős összefüggést mutat az iskolai végzettséggel: míg a diplomások több mint négyötöde használ valamilyen bankkártyát, addig az érettségizetteknek csak a kétharmada, a legfeljebb 8 osztályt végzetteknek pedig a szűk negyede mondhatja el ezt magáról. Életkor szerint a 31–50 évesek járnak az élen 75 százalékkal, de a 30 év alattiak körében is csaknem 60 százalékos a ráta.

Plasztiklap-fronton viszonylag új – de már több éves – megoldásnak számít az érintés nélküli fizetés, amely szintén szépen terjed. A GKI-kutatás eredményei szerint az úgynevezett PayPass-funkciót már ma is a kártyatulajdonosok fele használja. További 13 százalékuknak lenne erre lehetősége, de valami miatt egyelőre ódzkodik tőle, a többieknek pedig még nem alkalmas erre a kártyájuk. Ez is meglehetősen életkorfüggő, s a mérleg nyelve itt is a fiatalabbak felé billen: a 40 év alatti korosztályok 60 százalék körüli arányban élnek a lehetőséggel, míg például a 60 év felettieknél az egynegyedet sem éri el ez a mutató (nem kis részben azért, mert az ő kártyáik között viszonylag nagy arányban vannak olyan típusúak, amelyek nem is alkalmasak erre). A funkció nyújtotta előnyökkel itt is a diplomások élnek leginkább: az egyetemet végzettek kilenctizede használ PayPasst.

 

A következő szint ebben az evolúcióban a mobiltelefon általi érintés nélküli fizetés. Ennek a folyamatnak még az elején tartunk. Nem annyira a technika a szűk keresztmetszet – hiszen a mai okostelefonok zömében ott van az ehhez szükséges NFC (Near Field Communication) csip –, sokkal inkább a bizalmatlanság az ilyen típusú fizetés biztonságával kapcsolatban. Így viszont egyelőre a másik oldal sem töri magát a lehetőségek minél szélesebb körű megteremtésében.

A szóban forgó kutatásból azonban az látszik, hogy talán e téren is megérett az idő a lépésváltásra. Az ezer fős megkérdezés során a válaszadók egynegyede mondta azt, hogy szívesen fizetne a telefonjával is a pénztárak termináljainál. E lehetőséggel leginkább a 30–40 évesek élnének, 46 százalékuk mutatkozik rá nyitottnak, de a náluk fiatalabbak egyharmada szintén kipróbálná (a legidősebbeknél alig 6 százalék nyilatkozott egyelőre így). Mindent egybevetve, a kártyatulajdonosok 43 százaléka fizetne a telefonjával is, akik pedig már használják a PayPass-funkciót, azok közül 63 százalék lenne erre vevő.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

A KSH felgyorsítja a GDP-adatok közlését

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 első negyedévétől kezdődően 15 nappal korábban, a tárgyidőszak végét követő 30. napon teszi közzé a bruttó hazai termék (GDP) adatait – közölte a KSH kedden.

2024. április 30.

Új kőolajlelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD

Új kőolajlelőhelyet tárt fel Tura közelében a Mol és az O&GD; a sikeres fúrás a két társaság közös kutatásának eredménye, amit azután kezdtek meg, hogy 2023 nyarán az olajvállalat 49 százalékos részesedést szerzett az O&GD három kutatási koncessziójában – közölte a Mol kedden.