Közlöny-figyelő – Építőipari rezsióradíj, és ami mögötte van


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kihirdették a minimális építőipari rezsióradíjat. Az adózótól elvárható körültekintés miatt érdemes segítségével kiszűrni az aránytalanul alacsony árajánlatokat.


A Magyar Közlöny 137. száma (2016. szeptember 14., szerda) hirdette ki a minimális építőipari rezsióradíj 2016. évi mértékéről szóló 27/2016. (IX. 14.) MvM rendeletet. Az építőipari minimális rezsióradíjat minden évben az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság ajánlása alapján rendeletben határozza meg az ezért felelős miniszter. Jelen rendelet a kihirdetést követő 5. napon, azaz szeptember 19. hétfőn lép hatályba. Ezzel a rezsi óradíj minimális nettó mértéke 2550 Ft-ra emelkedik az eddig érvényes 2490 Ft-ról. Az óradíj kiszámításához figyelembe vett egyes költségnemek szerinti bontást a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

Hogy mindez miért fontos adózási- és könyvelési szempontból? A már sokat emlegetett elvárható körültekintés miatt. Erről egy korábbi cikkünkben már részletesebben írtunk és kiemeltük, hogy a NAV által közölt és rendszeresen karbantartott adatbázisok ellenőrzése legyen minden esetben a leges-legelső lépés egy új szerződéses kapcsolat létrehozása és számla kiállítása-befogadása előtt.

 

Itt azonban nem érdemes megállni, és néhány lépést még megéri tenni a szerződéses partnerünk „ellenőrzése” tekintetében, pl. honlapja, róla szóló kommentek- és hírek keresése, stb.. Építőipari szolgáltatások esetén azonban még egy további eszköz is rendelkezésre áll a megfelelő körültekintéshez, ez pedig a minimális rezsi óradíj.

Az összeg számításának és kihirdetésének célja éppen az, hogy meghatározza azt a legkisebb összeget, amelyet jogszerű működést feltételezve egy építőipari vállalkozás költségei és minimális elvárt haszna megkövetel. Ezzel támpontot kíván a jogszabály adni az aránytalanul alacsony ár meghatározásához, de a Rendeletben meghatározott minimális díj nem kötelező érvényű, így attól lefele is eltérhet az ajánlatadó, ha valós költségei bizonyíthatóan elmaradnak a mintakalkulációtól. Így tehát a tervezett beruházás, megbízás előtt egy rövid számítással gyorsan ellenőrizhető, hogy az ajánlati ár és a tervezett időráfordítás hányadosa vajon ezen rezsióradíj minimális értéke alá vagy felé esik.

Ha a minimális érték alá esik, az természetesen nem feltétlenül jelenti, hogy az ajánlatadó csalárd módon járna el valamely beszerzési vagy működési folyamatában, lehetséges magyarázat a kedvező árazásra, hacsak eleve nem számítási hibáról van szó. Ilyenkor azonban a megbízó (vagy könyvelője, tanácsadója), a saját jól felfogott érdekében, tegyen még egy lépést és ellenőrizze a „nagyon alacsony” ár okát néhány kérdéssel, és igyekezzen megnyugtatóan alátámasztani, hiszen egy adóellenőrzésnél épp ezt fogják kérni.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.