KSH: januárban 9,2 százalékkal nőtt az átlagkereset


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januárban a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 375 ezer 200 forint volt, 9,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 385 ezer 300 forint volt, 8,8 százalékkal nőtt – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A keresetek emelkedésének üteme tavaly április óta először volt egyszámjegyű.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 249 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 256 900 forintot ért el, 9,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a közfoglalkoztatottak nélkül számolt átlagkereset 8,6 százalékkal 391 ezer 200 forintra, a költségvetési szektorban 9,7 százalékkal 374 ezer 100 forintra emelkedett.

A feldolgozóiparban 9,5 százalékkal, az építőiparban 11,9 százalékkal volt magasabb a bruttó átlagkereset és 400 ezer 900 forintot, illetve 294 ezer 500 forintot tett ki. A pénzügyi és biztosító cégeknél 7,1 százalékkal 678 ezer 900 forintra nőtt az átlagkereset, a turizmusban – szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás – 8,7 százalékkal, 252 ezer 100 forintra emelkedett a bruttó kereset.

A közigazgatás, védelem, kötelező társadalom-biztosítás területén a januári bruttó átlagkereset 12,1 százalékos emelkedéssel 428 ezer 400 forintra nőtt, a humán egészségügyben 15,0 százalékos növekedéssel 394 ezer forint volt, míg a szociális ellátás területén 180 ezer forint volt az átlag, ami 11,7 százalékkal több a tavaly januárinál. Az oktatásban 5,3 százalékos béremelkedést jelentett a KSH, ezzel 336 ezer forint volt a bruttó átlagkereset.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.