Magyar Agrárkamara: már igényelhető a támogatás-előleg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormányrendelet április 23-tól teszi lehetővé, hogy a hónapok óta várt mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások egy részét – 20 százalékát – támogatás-előlegként vehessék, és felhasználhassák a gazdálkodók.

Már igényelhetik a gazdálkodók az agrár- és vidékfejlesztési pályázatokon már megítélt, de még ki nem fizetett támogatásaik 20 százalékát előlegként a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH) – hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

A köztestület szerint ez több tízmilliárd forinttal növelheti a mezőgazdaság gyorsan felhasználható forrásait. A kormányrendelet április 23-tól teszi lehetővé, hogy a hónapok óta várt mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások egy részét – 20 százalékát – támogatás-előlegként vehessék, és felhasználhassák a gazdálkodók.

Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott, és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban (ÚMVP) lévő támogatási forrásokból azok a gazdálkodók vehetnek fel előleget, akik állattartó telepek, a kertészet, a növénytermesztés létesítményeinek korszerűsítéséhez, továbbá az öntözés, a melioráció és a területi vízgazdálkodás mezőgazdasági üzemi és közösségi létesítményeinek fejlesztéséhez, valamint a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez igényeltek és nyertek el támogatást – tartalmazza a közlemény.

Az ágazat a jelenlegi gazdasági válság miatt likviditási nehézségekkel küzd, a bankoktól nehezen jut külső forrásokhoz, ezért a kormány kezdeményezte Brüsszelben, hogy a megítélt támogatások egy részét előlegként felvehessék – emlékeztet a köztestület.

Támogatási előlegre az jogosult, aki jogerős támogatási határozattal rendelkezik, továbbá formanyomtatványon nyilatkozik a következőkről: nem minősült nehéz helyzetben lévőnek, az előlegkérelem benyújtásának időpontjában nem áll csőd-, felszámolási, végelszámolási vagy gazdálkodási tevékenységével összefüggő végrehajtási eljárás alatt, valamint köztartozása sem áll fenn.

Kivéve, ha az adóhatóság számára fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett. Előleg abban az esetben is igényelhető, ha a kedvezményezett már nyújtott be kifizetési kérelmet az MVH-hoz – áll a Magyar Agrárkamara közleményében.

A kérelmet a rendelet hatálybalépésétől számított 20 napon belül az MVH formanyomtatványán lehet benyújtani az MVH-hoz. Erről a benyújtásától számított 30 napon belül dönt a hivatal, és folyósítja az előleget. Ennek díja az előleg összegének 0,46 százaléka, amelyet a folyósítandó előlegből az MVH visszatart.

A Magyar Agrárkamara felhívja a figyelmet, hogy a kedvezményezetteknek legkésőbb ez év december 15-ig el kell számolniuk a támogatási előleggel. Ha ezt nem teszik meg, vagy csak részben számolnak el, úgy a kifizetett, de el nem számolt támogatási előleg jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül.

Forrás: Hírszerző


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

250 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvételi plafon

250 ezer forint lesz az ingyenes készpénzfelvételi plafon, ha az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága és plenáris ülése is támogatja a Fogyasztóvédelmi Albizottságban egyhangúan megszavazott javaslatot- írja a közösségi média oldalán Tordai Bence független országgyűlési képviselő.

2024. október 30.

Zsugorodik a magyar gazdaság

2024 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a 2023. harmadik negyedévihez képest. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.

2024. október 29.

Jönnek a digitális ikrek, de mik is azok?

A digitális ikrek egy olyan fejlett technológia olyan, amely lehetővé teszi a fizikai objektumok, rendszerek vagy folyamatok virtuális másának létrehozását és szimulációját. Ezek a digitális másolatok valós időben gyűjtik és elemzik az adatokat, elősegítve a hatékonyabb döntéshozatalt, a költségek csökkentését és az innovációt.