Marad a laza monetáris politika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kamatot nem csökkentette, de lejjebb szorította a három hónapos jegybanki betétállomány felső korlátját az MNB.


Az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban a nemzetközi pénzügyi piaci hangulat erősen ingadozott – olvasható a jegybank keddi közleményében.  A dollár érdemben felértékelődött, az USA hosszú hozamai emelkedtek. Ennek hatására romlott a feltörekvő piaci kockázatvállalási hajlandóság, ami hatással volt a kelet-közép európai régió piaci folyamataira is – olvasható a kommünikében.

A Monetáris Tanács laza monetáris kondíciók tartós tartására vonatkozó iránymutatása nem változott, azonban a piac által árazott hozamgörbe felfelé mozdult el. A devizaswappiaci, bankközi és állampapírpiaci hozamok emelkedtek, a piaci volatilitás (változékonyság – a szerk.) nőtt. Ezen folyamatokat a jegybank az elsődleges célja, az inflációs cél fenntartható elérése szempontjából értékeli.

A Monetáris Tanács megítélése szerint az inflációs cél fenntartható eléréséhez a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges. Ennek érdekében a Monetáris Tanács az alapkamatot, az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatát és az egyhetes jegybanki fedezett hitel kamatát 0,9 százalékon, az egynapos jegybanki betét kamatát pedig -0,15 százalékon hagyta.

[htmlbox afa_kotelezettseg]

 

A Monetáris Tanács megítélése szerint az inflációs cél fenntartható eléréséhez az alapkamat, valamint a laza rövid és hosszú oldali monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges – áll a közleményben.

Nem változtatott a jegybanki alapkamat 0,90 százalékos szintjén a  monetáris tanács kedden, és megállapította, hogy a külső környezet változása miatt nőttek a lefelé mutató inflációs kockázatok. Legfrissebb inflációs jelentésben az MNB mérsékelte is az idei és jövő évi várható infláció ütemét, a laza monetáris kondíciók fenntartása érdekében pedig a tanács lejjebb szorította a három hónapos jegybanki betétállomány felső korlátját.

A monetáris tanács előrejelzése szerint a 3 százalékos inflációs cél fenntartható elérése az eddig vártnál fél évvel később, 2019 elejétől várható, egyebek mellett az újonnan bejelentett áfa-csökkentések miatt. A kamatdöntést követően kiadott közleményben a testület ismét jelezte, hogy amennyiben az infláció tartósan elmarad a céltól, a tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem-hagyományos, célzott eszközökkel. 

A monetáris tanács tovább csökkentette a három hónapos betétállomány maximális értékét, az eddigi 500 milliárd helyett 300 milliárd forintban korlátozta a harmadik negyedév végi állományt. A lépést a betéti eszközből kiszorított likviditás mennyiségének szinten tartásával és ezáltal a kialakított laza monetáris kondíciók fenntartásával indokolták.

Legfrissebb inflációs jelentésének ugyancsak kedden közölt fő számai szerint az MNB 2,4 százalékra csökkentette a korábban várt 2,6 százalékról idei inflációs prognózisát, a 2018-ast pedig 3,0 százalékról 2,8 százalékra módosította. A jegybank változatlanul 3,6 százalékos növekedést vár idén és 3,7 százalékost jövőre.

Az előző, márciusi inflációs jelentéshez képest nem változott a 2019-re szóló előrejelzés: 3,0 százalékos inflációra és 3,2 százalékos GDP-növekedésre számít két év múlva az MNB.

 

A három hónapos betét állományának korlátozása miatt kiszoruló likviditás továbbra is jelentős hatást gyakorolt a hazai pénzpiaci hozamokra, így a három hónapos BUBOR historikus mélyponton maradt. A rövid állampapírpiaci hozamok nem változtak jelentősen, míg az állampapírpiaci hozamgörbe középső és hosszú szakaszán csökkenés volt megfigyelhető. A 3 és 5 éves hozamok historikus mélypont közelében alakulnak. A magas külső finanszírozási képesség és a külső adósságállomány csökkenése tartósan mérsékli a magyar gazdaság sérülékenységét – írták.

A monetáris tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság változatlanul körültekintő monetáris politikát indokol.

A tanács a 2016 júliusában kibővített monetáris politikai eszköztár működését sikeresnek ítéli, a három hónapos betétállományra bevezetett korlátot és annak esetleges jövőbeli változtatását az eszköztár szerves részének tekinti – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Új államtitkárság jön létre a KKV szektor fejlesztéséért

Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni – jelentette be szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).