Módosították az idei költségvetést
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elfogadta az Országgyűlés a 2017-es központi költségvetés módosításához benyújtott összegző módosító javaslatot.
Az előterjesztés 122 igen, 53 nem, 5 tartózkodó szavazatott kapott. Az egységes javaslatot ezután elküldik a Költségvetési Tanács elnökének.
Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkárának korábbi közlése szerint azért volt szükség az idei költségvetés módosítására, mert a vártnál nagyobb források állnak rendelkezésre. A 2017. évi költségvetési törvény elfogadásakor a kormány még 3,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolt, azonban az idei első negyedévi statisztikákat figyelembe véve 4,1 százalékra módosították az idei növekedési várakozásokat.
A június elsején benyújtott összegző módosító javaslatban 16,2 milliárd forinttal megnövelték a központi alrendszer bevételi és kiadási főösszegeit, amelyek így 17 867,7 milliárd forintra és 19 034,1 milliárd forintra nőttek.
A hatékonyabb forrásfelhasználás érdekében az országvédelmi alapból 20 milliárd forintot átcsoportosítanak a rendkívüli kormányzati intézkedések előirányzatába, amely így 140 milliárd forintra nő, míg az országvédelmi alap 95,8 milliárd forintra csökken.
A társaságiadó-bevétel előirányzatot 11,2 milliárd forinttal, 606,9 milliárd forintra növelték, amit az adókulcs 9 százalékosra csökkentésének gazdaságfehérítési hatása indokol. Emellett a kedvező bér- és foglalkoztatási adatok nyomán megnövelték az idei személyijövedelemadó-bevétel előirányzatot 5 milliárd forinttal, 1 908 milliárd forintra. Általános forgalmi adóból (áfa) a korábbinál 13,4 milliárd forinttal kevesebb, 2 528 milliárd forint bevételt vár idén a kormány.
A javaslat szerint az államháztartásért felelős miniszter kezdeményezheti a Külgazdasági és Külügyminisztérium Beruházás ösztönzési célelőirányzatában a tárgyéven túli fizetési kötelezettségvállalás összegének megemelését 150 milliárd forintig. Az indoklás szerint a keret emelése a nemzetgazdasági jelentőségű nagyberuházások magyarországi megvalósítására – a munkahelyteremtés ösztönzése érdekében nyújtandó támogatások biztosításához – szükséges.
A javaslat 4,7 milliárd forint többlettámogatást is tartalmazott az önkormányzati fejlesztések számára.
Létrehoztak egy 26,6 milliárd forintos beruházás-előkészítési alapot, amelyből 1,6 milliárd forint a Kemény Ferenc Sportlétesítmény-fejlesztési Programban szereplő új budapesti jégcsarnok beruházásának előkészítését szolgálja.
Az indoklásban kitértek arra, hogy a költségvetési törvényjavaslat benyújtását követően döntött az országgyűlés az ingyenes tankönyvellátás 9. évfolyamig való kiterjesztéséről és a tankönyvcsomagok árának módosításáról, így beillesztették a támogatás-igénylési feltételeket a szabályozásba.
Mintegy 10,8 milliárd forint támogatást biztosítottak a Lakitelki Népfőiskola beruházásával összefüggő feladatokra és 2,5 milliárd forintot a „népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatását biztosító” Csoóri Sándor Alap létrehozására és kiadásaira.
A közintézmények kötelesek befizetni a költségvetésbe a munkáltatókat terhelő járulékok és a szociális hozzájárulási adó csökkentéséből származó megtakarításukat vagy azt más célra átcsoportosítani.
Az Országgyűlés csütörtökön dönt a 2018-as költségvetés mellett a 2017-es költségvetés módosításáról is, a tavaszi ülésszak lezárásaként.
(MTI)