NGM: a turizmus lélegeztetője a SZÉP-kártya
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Mivel a belföldi turizmus további ösztönzésre szorul a munkáltatókat arra kell ösztönözni, hogy több, a SZÉP-kártyához hasonló juttatást adjanak a munkavállalóknak – mondta Horváth Viktória turisztikáért felelős helyettes államtitkár a Balaton Fejlesztési Tanács pénteki ülésén Balatonfüreden.
A turizmusfejlesztési kormányzati elképzeléseket ismertetve elmondta: erősödnie kell az orvosi szolgáltatáson alapuló turizmusnak, valamint a szektorok (szabadidő, gazdaság, idősekre alapozott gazdaság) közötti együttműködésnek.
A 2014-2020-as időszakban szavai szerint lesz forrás turizmusra, de se az Európai Unió se a szakmapolitika nem támogatja a kapacitásfejlesztésekre vonatkozó támogatásokat, csak nagyon indokolt esetben.
A jövőben jól működő intézményrendszerre és innovatív termékfejlesztésre van szükség, valamint a keleti nyitásra – tette hozzá.
A kormányzati törekvés, az, hogy a Balaton családbarát terület legyen, Európa top 5 tavába bekerüljön, hogy bevonják a háttértelepüléseket a vendégforgalomba, csökkenjen a szezonalitás.
Utóbbit el lehetne érni Horváth Viktória szerint a Spanyolországból indult Calypso-programmal, amely egy szociális- turisztikai program; a cél, hogy a balatoni szállodák ne zárjanak be ősszel, mert ez tovább generálná a helyi kereskedelmet, szolgáltatókat – fűzte hozzá.
2014-2020 között a gazdaságfejlesztésre kell a források 60 százalékát fordítani, a fennmaradó 40 százalék humánerő-forrás, infrastruktúra, környezetvédelem, energiahatékonyság, ezért a turisztikai pályázatoknak jól kidolgozottnak koncentráltnak kell lenniük – összegezte Horváth Viktória.
Arra kérte a szolgáltatókat, hogy árversenybe ne menjenek bele, mert a maguk és az ágazat helyzetét rontják, illetve saját termékeikről is véleményt mondanak.
Hidvégi József (Fidesz-KDNP), Fonyód polgármestere az ülésen arra figyelmeztetett, hogy a déli parton szükség van nívós szállodákra és termálfürdőkre szezonhosszabbítás és rossz időben kínált alternatívaként.
Bóka István a pályázati forrásokkal kapcsolatos nehézségekről beszélt: fontosnak érzi, hogy 2014-től az alulról jövő fejlesztéseket szolgálják ki a források, ne központi, operatív programok határozzák meg a fejlesztési irányokat. Csatlakozott a fonyódi polgármester véleményéhez: a Balaton mellett nagyon kevés a minőségi szálláshely, többre lenne szükség.
(Forrás: MTI)