Optimisták a cégvezetők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 54,0 pont volt a decemberi 54,3 pont után – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

Tavaly a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2019 elején is. Az ütem enyhén lassult, de az év végi értékekhez közel áll. A 2019 januári index a hatodik legmagasabb januári érték 1995 óta.

A január átlag alatti hónap volt a korábbi években – az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6, a januároké pedig 52,3. Az elmúlt három évben a januári átlag magasabb volt (55,8), leginkább az elmúlt év értékének köszönhetően, de az idei érték így is átlag feletti januári értéknek tekinthető 1995 óta.

A felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt decemberhez képest, a változások mértéke két esetben haladta meg a 4 százalékpontot.

A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban. A 2018-as év értékei minden hónapban növekedést mutattak májusig, majd rövid csökkenés jött, ami 2018 júliusban ért véget.

A termelési mennyiség indexe a decemberi értékhez képest nőtt, 50,0 pont felett maradt, ami a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve. A mostani érték átlagos, 1995 óta kilencszer volt magasabb az index értéke januárban.

Az adatok szerint a külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt decemberhez képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvenhárom hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. Az exportindex esetében hasonló folyamatról lehet beszélni, az index értéke ez esetben emelkedett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014 december és 2015 július kivételével növekedést hozott – írja az MLBKT.

Az index 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul. 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.