Példátlanul sok a végelszámolás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Soha nem volt annyi végelszámolás Magyarországon, mint az első félévben: 18 249 cég szűnt meg ilyen módon – közölte a feketelista.hu. Ezzel párhuzamosan évek óta nem alakult olyan kevés új cég, mint idén az első félévben.


A magyar gazdaság történetében még soha nem volt annyi végelszámolás, mint az idei első félévben: hat hónap alatt összesen 18 249 cég tulajdonosai döntöttek úgy, hogy befejezik a vállalkozásukat, kiegyenlítik beszállítóik követelését, és „lehúzzák a rolót”. A végelszámolások száma 61 százalékos növekedést mutat éves összevetésben. Az év első felében az összes vállalkozás 2,9 százaléka döntött a végelszámolással történő megszűnésről az egy egy évvel korábbi 1,8 százalékos arány jután – közölte Iklódi András, a feketelista.hu portál főszerkesztője.

Ezzel párhuzamosan évek óta nem alakult olyan kevés új cég, mint idén az első félévben. 2012-ig jellemző volt, hogy folyamatosan több új céget alapítottak, mint amennyi megszűnt, idén azonban fordult a trend: hat hónap alatt 13 055 új céget jegyeztek be, alig több mint a felét az egy évvel korábbinak (25 372). Tavaly egyébként alaposan megugrott a cégalapítások száma, az egész évet tekintve meghaladta az 54 ezret. Ez döntően azzal magyarázható, hogy az idei év elejétől alkalmazott regisztrációs díj növekedése mellett jelentősen szigorították a cégbejegyzés követelményeit, így sokan még a rendelkezés hatályba lépése előtt, a múlt év végén megalapították új cégüket.

Sok volt a kényszer-végelszámolás

A végelszámolások ugrásszerű növekedése azzal is magyarázható, hogy az adóhatóságnak törvény írta elő: a cégek fantomizálódásának megakadályozása, valamint a számviteli beszámolók közzétételének kikényszerítése érdekében a jogellenesen működő, azaz székhelyükön nem található, képviselővel nem rendelkező, avagy számviteli beszámolójuk benyújtását elmulasztó cégek adószámát függessze fel, majd kezdeményezze megszüntetésüket.

A cégbíróságok az adóhatóság kezdeményezésére törvényességi felügyeleti eljárást folytatnak le, amelynek következményeként jellemzően kényszer-végelszámolást rendelnek el. Az a tény, hogy korábban a cégek jelentős része nem tett eleget a beszámolókészítési és -benyújtási kötelezettségének, nagymértékben növelte idén a végelszámolások számát – írja a feketelista.hu.

Legek

A feketelista.hu adatai szerint az összes cég számához viszonyítva a legnagyobb arányú végelszámolásra Nógrád megyében került sor, ahol az összes, 5888 cég 4,1 százaléka szűnt meg ilyen módon. Az adat azért kiemelendő, mert ebben a megyében működik a legkevesebb vállalkozás, és itt alapították a legkevesebb új céget is, mindössze 97-et. A legkedvezőbb adat Komárom-Esztergom megye nevéhez fűződik: az itt működő 17 119 cég mindössze 1,1 százalékát végelszámolták.

Figyelemre méltó adatokat tartalmaz a nagyobb városok statisztikája is. Budapest 253 276 élő vállalkozásából fél év alatt 8755 cég szűnt meg végelszámolással, miközben 5235 új vállalkozás alakult. Debrecenben alig csökkent a cégek száma: a jelenlegi 15 260-as szám 467 cég végelszámolásával és 296 alapításával alakult ki.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.

2024. május 7.

Így bővült a lekérhető videószolgáltatások közönsége 2023-ban

2023-ban is folytatódott a lekérhető filmszolgáltatások (streaming) használatának előretörése Magyarországon. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) éves fogyasztói felmérésének legújabb eredményei szerint a tavalyi év végén a 15 év feletti lakosság 41 százaléka nézett rendszeresen mozgóképes tartalmat valamelyik streamingszolgáltatónál.

2024. május 7.

K&H: a fenntarthatóság a vállalkozások számára is nyereséges

Azok a vállalatok, amelyek működésükbe beépítik a fenntarthatóságot, jelentős előnyöket élveznek azokkal a versenytársaikkal szemben, amelyek erre a területre nem fordítanak kellő figyelmet – derül ki egy nemrégiben közzétett, vállalati felsővezetők körében készített globális kutatásból – olvasható a K&H közleményében.