Szállásadók, figyelem: jön az online szobatükör


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 Az elmúlt évek legjelentősebb ágazati intézkedésének nevezték az „online szobatükör”, azaz a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ jövő évtől tesztüzemben tervezett bevezetését a turisztikai érdekképviseletek vezetői a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) szakmai rendezvényén szerdán Budapesten. 


A fejlesztés lényege, hogy a szálláshely-szolgáltatóknak kötelező lesz egy felhőalapú szolgáltatást nyújtó informatikai rendszerre feltölteni adataikat. A szoftver bevezetésével a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) minden Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyen eltöltött vendégéjszakáról naprakész statisztikai és forgalmi adatokkal rendelkezik majd, a vállalkozások adminisztrációs terhei csökkennek és az ágazat fehérítéséhez is hozzájárul a fejlesztés.

Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója a szerdai szakmai rendezvényen kiemelte, hogy a magyarországi turizmus csaknem egyharmadát „nem lehet látni”, de problémát jelent a forgalmi adatok késleltetett közlése is. Az online szobatükör terve két évvel ezelőtt indult. A tervek szerint a működési engedély feltételéül szabnák az online szobatükör alkalmazását. Hozzátette: 2019-től évek alatt fokozatosan vezetnék be a rendszert, a teljes bevezetés 3-4 évet vehet igénybe.

Kitért arra, hogy jelenleg a magyarországi szállodákban több mint 20 féle szoftvert használnak. A szállodákban futó szoftverek fejlesztőinek kell olyan megoldást kialakítani, ami lehetővé teszi az egységesítést egy felületen – mondta, hozzátéve: kumulálható statisztikai adatokat gyűjtenének, így a küldőországot vagy a vendég korát. Adatvédelmi okok miatt személyes adatokat nem – húzta alá.

[htmlbox art_tukor]

 

A tervek szerint okostelefonos appot írna az állam, amibe a kisebb szállásadók is valós idejű adatokat szolgáltatnának. Mindez pontos előrejelzéseket tenne lehetővé, és a vállalkozásoknak is fontos visszajelzést jelentene – mondta. A program online alkalmas lehet később az adóügyintézés megkönnyítésére, az adatszolgáltatás leegyszerűsítésére is. Számos jogszabálymódosítás szükséges még a rendszer bevezetéséhez, mindez azonban az elmúlt évek legjelentősebb ágazati intézkedése lenne – vélekedett.

Aláhúzta: a program bevezetését minden ágazati adófizető támogatja, a szállodaszövetség és az airbnb-szövetség is.

Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) általános alelnöke hangsúlyozta: a szövetség üdvözli a szoftver bevezetését, mivel egyenlő versenyhelyzetet teremt, a marketingcél mellett hosszú távon az ágazat fehéredéséhez járul hozzá. Ennél jobb megoldás még nem született  – húzta alá.

Könnyid László MSZÉSZ-elnök arról beszélt, hogy a statisztikai hivatal két hónappal később közöl forgalmi adatokat, amelyek kizárólag kereskedelmi szálláshelyekre vonatkoznak. A nem mért szálláshely pedig nem jelenik meg az ágazati statisztikákban. Szeretnék, ha minden piaci résztvevő egyenlő feltételekkel venne részt a vendégekért folytatott versenyben, a tisztességes piaci magatartást ösztönző rendszer a munkavállalók érdeke is.

Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség elnöke kiemelte, a tavaly elfogadott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia célul tűzte ki, hogy valós piacismereten alapuljanak a szakpolitikai döntések.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Óriásit esett az elektromos autók átlagára

A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu adatai szerint 1 év alatt jelentősen csökkent a használt elektromos autók átlagára, ennek köszönhetően pedig az sem meglepő, hogy több mint másfélszeresére nőtt a legnépszerűbb modellekkel kapcsolatos érdeklődések száma is.

2024. október 4.

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

2024. október 4.

Külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az utasbiztosítás

A Covid-időszakot követően évről évre dinamikusan nő az utasbiztosítások száma, ami az utazások számának növekedésén túl az utazók egyre növekvő tudatosságának is az eredménye. Azt azonban továbbra is csupán kevesen tudják, hogy a pihenési célú, rövidebb utazásokon kívül kedvező biztosítási lehetőségek állnak a munkavállalási vagy tanulmányi célból, hosszabb időre külföldön tartózkodók számára is – hívja fel a figyelmet az Insura.hu biztosításközvetítő társaság.