Több tízmilliárd forint felszabaduló tőkét fordíthatnak a bankok hitelezésre az MNB új, az NHP hajrá programot támogató felügyeleti kedvezménye révén a következő években. A jegybank a Növekedési kötvényprogram további térnyerését a tőkeszámítás még kiszámíthatóbbá tételével támogatja – nyilatkozta Kandrács Csaba jegybanki alelnök az MTI-nek.
Az MNB döntése szerint a bankok akár 2 százaléknyi tőkekövetelmény-kedvezményt is kapnak a kis- és középvállalkozói (kkv) beruházásokat és működést ösztönző NHP hajrá program keretében kihelyezett hiteleik után, ismertette az alelnök. Hozzátette: a pontos mértéket az MNB 2021-től az adott bankok tőkemegfelelésének (ICAAP) éves felügyeleti felülvizsgálatakor állapítja meg.
E lehetőséget a következő 3 évben biztosítja a jegybank. Feltétel, hogy a kedvezmény mértéke nem haladhatja meg a hitelezési, piaci és működési kockázatok kapcsán meghatározott teljes kockázattal súlyozott kitettségérték 1 százalékát.
El kell kerülni továbbá, hogy a bankok az NHP hajrá program keretében túlzottan koncentrált hitelportfóliót építsenek fel – húzta alá Kandrács Csaba. Ezért a kedvezmény csak akkor jár, ha az egy ügyfélnek folyósított NHP hajrá hitelkitettség nem haladja meg az adott bank 2019 végi szavatoló tőkéjének 7 százalékát.
Az MNB emellett az általa tavaly februárban elindított Növekedési kötvényprogramhoz (Nkp) kötődően, a vállalati kötvényfinanszírozás további élénkítése és az egységes banki tőkeképzés érdekében is felügyeleti támogató megoldásról határozott – jelezte a jegybanki vezető.
Eszerint az MNB a tőkemegfelelés felülvizsgálata során az Nkp-s kötvényportfólióra meghatározott tőkekövetelményt az uniós szinten elfogadott sztenderd kockázati súlyokkal számított szintben maximálja.
A jegybanki lépések nyomán a következő években a bankszektor több tízmilliárd forintnyi szavatoló tőkét szabadíthat fel és fordíthat hitelezésre – húzta alá Kandrács Csaba. Amellett, hogy ezzel az ügyfelek is több forráshoz jutnak, javul a hazai hitelpiac szereplőinek tőkemegfelelése is.
Az MNB felügyeleti lépései újabb ösztönzést jelentenek a jegybanki NHP hajrá és Nkp programokhoz. Előbbi révén a kkv-k új beruházásainak és működésük támogatását tűzte ki célul idén áprilisban az MNB, a bankok által – a hitelkérelemtől számított 2 héten belül – maximum 2,5 százalékos kkv-hitelek nyújtásával.
Az Nkp esetében pedig a jegybank 450 milliárd forint keretösszegben vásárolhat nem pénzügyi vállalkozások által kibocsátott jó minősítésű kötvényeket. Ezeket rövid idő alatt a Budapesti Értéktőzsdére is be kell vezetni, és bekerülhetnek a bankok mérlegeibe is.
A mostani intézkedéssel az MNB kiszámíthatóbbá és tervezhetőbbé teszi az Nkp program keretében kibocsátott értékpapírok tőkekövetelmény-számítását, hogy ezzel is támogassa a vállalati szektor kötvényalapú finanszírozásának térhódítását – összegezte a jegybank alelnöke.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
A BKIK adóvégrehajtási moratóriumot kér a legkiszolgáltatottabbaknak
2021. március 3.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) azt javasolja, hogy az önhibájukon kívül nehéz helyzetben lévő vállalkozások körében központilag függesszék fel a Főpolgármesteri Hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által indított hatósági beszedési megbízások kiadását.
Egy tonnányi potencianövelőre csapott le a NAV
2021. március 3.
A Dubaiból érkező légi szállítmányban talált 470 ezer adag Kamagra címzettje nem rendelkezett a gyógyszerek behozatalához és kereskedelméhez szükséges hatósági engedéllyel.
A londoni elemzők erősebb magyar GDP-t várnak idénre
2021. március 3.
Londoni makrogazdasági elemzők szerint a magyar hazai össztermék (GDP) felfelé módosított tavalyi negyedik negyedévi növekedése azt valószínűsíti, hogy az idei év egészében az eddig vártnál gyorsabban, jóval 5 százalék feletti ütemben növekedhet a magyar gazdaság.
Öt év alatt tízszeresére nőtt a kivások száma
2021. március 3.

Az adóhivatal nyilvántartásában már 65 ezer kivás céget tartanak nyilván - mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
MNB: az NHP Hajrá hatásos eszköz a koronavírus ellen
2021. március 3.
A tavaly áprilisi indulása óta 28 ezer kis és közepes vállalkozást 1836 milliárd forint forráshoz juttatta a Növekedési Hitelprogram Hajrá (NHP Hajrá).