Az állásidő és a foglalkoztatási kötelesség összefüggései
A munkáltató foglalkoztatási kötelezettségére vonatkozó szabályok több helyen megtalálhatók az Mt.-ben, köztük a munkavállaló munkaidejének beosztására vonatkozó előírás is.
Kapcsolódó termékek: Munkajogi kiadványok, HR Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Változtak az előírások, amelyek alapján eldönthető, hogy a külföldiek magyarországi és a magyar munkavállalók külföldi munkavégzésével kapcsolatban szerzett jövedelmei hol adóznak. Az eddigi gyakorlat szerint a munkavégzés államában eltöltött időtartamot vették figyelembe, valamint azt, hogy a küldő vállalkozás átterhelte-e a munkavégzéssel kapcsolatos költségeket a fogadó vállalkozásra. A gazdasági munkáltató fogalmának változása új szemléletet hozott.
A gazdasági munkáltató megállapítására akkor van szükség, ha jogi munkáltató rövid távra küldi ki a munkavállalóját egy másik államba és a kiküldött munkavállaló a fogadó országban nem számít belföldi illetőségűnek. Amennyiben az a vállalkozás, amelyhez a munkavállalót kirendelték, gazdasági munkáltatónak minősül, a kiküldött a munkaviszonyból származó jövedelme után a munkavégzés időtartamától függetlenül a fogadó országban adózik.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján 2012. október 31-én tájékoztató jelent meg a gazdasági munkáltató meghatározásának új szempontjairól a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények alkalmazásánál. Az útmutató az OECD kettős adóztatás elkerüléséről szóló Modellegyezmény Kommentárja 2010. július 22-én közzétett változatában megfogalmazott új megközelítést ismerteti.
A magánszemély adóilletőségének megállapítása
Az adóztatás helyét a kétoldalú kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények (a továbbiakban: adóegyezmény) döntik el. A magánszemély illetősége nagymértékben befolyásolja a szerződő államok adókivetési jogát, ezért mindenekelőtt azt kell maghatározni, hogy a magánszemély melyik szerződő államban minősül belföldi illetőségűnek, amely korlátlan adókötelezettséget jelent. Az adóegyezmény hatálya alá azok a magánszemélyek tartoznak, akik az egyik vagy mindkét szerződő államban belföldi illetőségűnek számítanak. Az adóegyezmény alkalmazásához hozzátartozik, hogy az adóilletőség helye csak egyik szerződő állam lehet. Ha tehát valaki mindkét szerződő állam jogszabályai alapján belföldi illetőségűnek minősül, az illetőség államát az adóegyezmény rendelkezései alapján kell megállapítani. Az OECD Modellegyezmény előírásai szerint (4. cikk) a magánszemély abban az államban belföldi illetőségű
RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények |
---|
• 2013. 06. 17. Környezetvédelmi termékdíjas szabályozás elmélete és gyakorlata 2013. • 2013. 06. 25. Az átalakulások és a hibajavítások számvitele • 2013. 07. 10. Az IFRS-ről röviden |
A munkaviszonyból származó jövedelem adózása
A Modellegyezmény 15. cikke rendelkezik a munkaviszonyból (nem önálló munkából) származó jövedelmek adózásáról. Általános szabály, hogy az egyik szerződő államban belföldi illetőségű személy ilyen jövedelme csak ebben az államban adóztatható, kivéve, ha a munkát a másik szerződő államban végzi. A 15. cikk 2. bekezdése ugyanakkor tartalmaz egy kivételes szabályt, amely lehetővé teszi, hogy a magánszemély az illetőségétől eltérő államban végzett munkával szerzett jövedelme után abban az államban adózzon, ahol belföldi illetőségűnek számít. Ez akkor lehetséges, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek
Az előzőekben ismertetett szabályok alapján a gyakorlatban a következő változatok lehetségesek, ha a kiküldött Magyarországon dolgozik:
A gazdasági munkáltató meghatározásának szempontjai
A Kommentár új megközelítésének a Modellegyezmény 15. cikk 2. bekezdés b) és c) pontjának értelmezése szempontjából van jelentősége. Ha a magánszemély külföldi vállalkozással áll munkaviszonyban és a másik államban a jogi munkáltató és a fogadó vállalkozás között létrejött szolgáltatási szerződés alapján végez munkát, akkor az adóegyezmény alkalmazásánál a fogadó vállalkozás minősülhet munkáltatónak, azaz gazdasági munkáltatónak.
Az új szabályok értelmében első lépésben az ún. integrációs tesztet kell elvégezni, amelynek során azt kell megvizsgálni, hogy a kiküldött tevékenysége szervesen integrálódik-e a fogadó vállalkozás tevékenységébe, amelynél a munkát végzi. Ha a fogadó vállalkozás viseli a munkavállaló munkájának eredményével járó felelősséget vagy kockázatot, akkor úgy kell tekinteni, hogy a munkavállaló integrálódott a fogadó vállalkozás szervezetébe. Az integrációs tesztnél annak nincs jelentősége, hogy ki hasznosítja a munkavállaló munkájának eredményét és annak sem, hogy a magánszemély betagozódik a fogadó vállalkozás munkavállalói hierarchiájába. Az utóbbi esetben meghatározó például az integrálódás a munkavégzési folyamatokba, a munkaszervezetbe.
Amennyiben az integrációs teszt alapján a jogi és a gazdasági értelemben vett munkáltató személye nem egyezik meg, a gazdasági munkáltató megállapításához további elemzés szükséges, amely az OECD Modellegyezmény Kommentárjában felsorolt szempontokat kell együttesen mérlegelni. Fontossági sorrendet közöttük nem lehet felállítani. A szempontok a következők:
Magyarország valamennyi hatályos adóegyezmény alkalmazásánál követi a Kommentárban megfogalmazott, gazdasági munkáltatóra vonatkozó új megközelítést. A gazdasági munkáltatóval kapcsolatos előírások figyelembevétele azonban nem korlátozódik azokra az esetekre, amikor külföldi vállalkozás küldi a munkavállalóját magyar vállalkozáshoz, hanem akkor is alkalmazni kell, ha magyar vállalkozás munkavállalóját küldik ki egy másik államba. Az utóbbi esetben erre csak akkor van szükség, ha a gazdasági munkáltató megközelítést a fogadó állam is alkalmazza.
Fontos, hogy ha egy magyarországi vállalkozás gazdasági munkáltatónak minősül, ebből nem következik az, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1997. évi CXVII. törvény 3. § 14. pontja szerinti fogalom meghatározás értemében is munkáltatónak tekintendő. A törvény értelmében munkáltató az, akivel a magánszemély munkaviszonyban áll. Ebből az következik, a magyar fogadó vállalkozás béren kívüli juttatást kedvezményes adózással nem adhat a kiküldött külföldi munkavállalónak.
Az új szabályokra tekintettel a külföldi kiküldöttek rövid távú foglalkoztatását megelőzően javasolt körültekintően megvizsgálni, hogy az új szempontok alapján a kiküldöttek gazdasági munkáltatójának minősülhetnek-e vagy sem.
Célszerű a küldő és a fogadó vállalkozás közötti szolgáltatási szerződésben megállapodni azokban a kérdésekben, amelyek alapul szolgálhatnak a gazdasági munkáltató státusz meghatározásánál. Az adókockázatok megelőzése érdekében a már folyamatban lévő kiküldetések körülményeit is indokolt felülvizsgálni. Az adóhatóság a NAV tájékoztató közzétételét követően kezdődő kiküldetéseknél alkalmazni fogja a jogkövetkezményeket, ha a gazdasági munkáltató minősítést nem megfelelően végezték el.
Dr. Török Györgyi cikke a HR&Munkajog 2013/3. számában jelent meg. A lap a CompLex Kiadó webáruházában megvásárolható.
A munkáltató foglalkoztatási kötelezettségére vonatkozó szabályok több helyen megtalálhatók az Mt.-ben, köztük a munkavállaló munkaidejének beosztására vonatkozó előírás is.
Első alkalommal mérte fel a hazai PR-ügynökségek nettó listaóradíjait a Magyar Public Relations Szövetség. Az anonim, reprezentatívnak tekinthető adatsor 25 magyarországi ügynökség óradíjait összesíti, segítheti a tendereztetés, illetve az éves büdzsétárgyalások során a kiírók és a pályázók elképzeléseinek közelítését, ezáltal hosszabb távon az ügynökségi szektor fenntarthatóságát.
Napjainkban egyre több vállalat ismeri fel a munkavállalói jóllét jelentőségét. A modern cégek már ráébredtek, hogy a dolgozók fizikai és mentális egészsége nemcsak a kollégák szempontjából fontos, de a vállalat működésének hatékonyságát és jövedelmezőségét is befolyásolja.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!