Milyen a szabályos kiegészítő melléklet? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mindent megtudhat a kiegészítő melléklet törvényi szabályozásáról a Számviteli tanácsadó friss számából. A lap ezen túl sorozatot indított „Az IFRS-re való átállás kihívásai” címmel. A Számviteli tanácsadó 2016/3. számát itt rendelheti meg.


Van, aki fontosnak tartja, más feleslegesnek. Van, aki ténylegesen foglalkozik az összeállításával, más egyszerűen csak elhanyagolja. A kiegészítő melléklet megítélése mindig is sajátos volt, mivel annak információtartalma a gyakorlatban sok esetben nem volt több, mint magából a mérlegből és az eredménykimutatásból kiolvasható adatok számszaki magyarázata. A jelenleg hatályos jogszabályi előírások értelmében azonban a kiegészítő melléklet elkészítése – bizonyos esetektől eltekintve – kötelező, annak adat- és információtartalma szabályozott, ebből következően az összeállítására és a megfelelő információk közlésére a beszámolókészítés alkalmával kellő időt és energiát kell szentelnie mind az ügyvezetésnek, mind a könyvviteli feladatokat ellátó szakember(ek)nek. A Számviteli tanácsadó ezért friss számában részletesen bemutatja, hogy a számviteli törvény, és annak idén január elsejétől hatályba lépő módosításamilyen előírásokat fogalmaz meg a kiegészítő melléklet összeállításával, illetve tartalmával kapcsolatosan.

Tisztában kell lennünk az IFRS szerinti pénzügyi kimutatások elemeivel, azok tartalmával; csak így lehet felmérni, hogy az IFRS-re való áttérés hogyan befolyásolja, módosítja az adott vállalkozás vagyonának és eredményének megjelenítését, összegét, hogyan változnak maguk a számok és az ezekből számított különböző mutatók. A szaklap „Az IFRS-re való átállás kihívásai” címmel sorozatot indított, amelynek első részében az IFRS szerinti mérleg sajátosságait tekinti át, összevetve azt a magyar számviteli szabályokkal.

A számlák, nyugták adóhatósági ellenőrzéséről szóló rendelet 2016. január elsejétől hatályos módosítása értelmében az adózó által használt számlázóprogramnak rendelkeznie kell „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” funkcióval. Az új adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatosan több értelmezési és alkalmazási kérdés is felmerült. Bár a legtöbb számlázószoftver-gyártó cég már kialakította az új adatszolgáltatási funkciót, de vajon az adózók ez által eleget tettek-e a jogszabályi kötelezettségüknek és biztonságban érezhetik-e magukat? A szaklap új sorozatából, amely „Az adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás gyakorlati kérdései” címet viseli, erre a kérdésre is választ kaphat.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2016/3. számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Kisokos a fiktív számlákról

Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.