A hét kérdése: egyszemélyes Kft. ügyvezetése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy egyszemélyes Kft-ben a tag és tulajdonos (ua. a személy) a társasági szerződésben foglaltak szerint megbizási jogviszonyban látja el az ügyvezetést. Ugyanakkor a társaság tevékenységi körének megfelelően pld. mérnöki, tervezői stb. feladatokat munkakört is ellát a cégben főállásban.
Kérdésünk, hogy a kétféle tevékenységnek kétféle díjazást kell megállapítani, a biztosítási jogviszony is kétféle és melyik FEOR (1041 nyomtatvány), mindkét dijazás után u.azok a járulék fizetési kötelezettségek? 

 


A Gt. alapján a kft. ügyvezetője vezető tisztségviselőnek minősül, és e feladatát a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályai szerint is elláthatja. Munkaviszonyban azonban nem láthatná el ezen feladatot az egyszemélyes gt. tagja.

Ha a mérnöki munkát is végez a vezető tisztség ellátása mellett a tisztségviselő, az személyes közreműködésnek minősül, és azt munkavsizony mellett vagy megbízási jogviszonyban vagy társas vállalkozói jogviszonyban láthatja el. A kérdés alapján ez megbízás keretében valósul meg.

Mivel a vezető tisztség megbízási jogviszony, a személyes közreműködés is megbízás, akkor az ügyvezető a Tbj. szerinti jogállása társas vállalkozó és a megbízásos jogviszonya alapján társas vállalkozóként válik biztiosítottá, és a járulékfizetési kötelezettségének is társas vállalkozóként kell eleget tennie. A megbízási jogviszonyban történő vezető tisztség ellátása csak a társas vállalkozáson kívül álló személy (nem tag) vonatkozásában lehetséges. Így társas vállalkozóként járulékallapot képező jövedelem az ügyvezetés díjazása, ha az magasabb a járulékalap alsó határánál, azaz főfoglalkozású esetében – 36 órás munkaviszony hiányában – a minimálbér 112,5 %-a után szociális hozzájárulási adót, 10 % nyugdíjjárulékot ls a minimálbér 150 %-a után 8,5 % egészségbiztosítási ill. munkaerő-piaci járulékot fizet.

A mérnöki tevékenység ellátását – amennyiben nem társas vállalkozóként, és nem munkaviszonyban, hanem megbízási jogviszonyban látja el, úgy a megbízásra vonatkozó szabályokat kell figyelembe venni. A járulékfizetési szabály attól függ, hogy létrejön-e biztosítási jogviszony, azaz ha e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér 30 %-át, illetve naptári napokra annak 30-ad részét a Tbj. 5. § (2) bek. alapján akkor biztosítottnak kell tekinteni és 27 % szocho, 10 % nyugdíjjárulék és 7 % egészségbiztosítái járulék-fizetési kötelezettség terheli.

Az ügyvezető bejelentése a ‘T1041-es nyomtatványon történik, illetve a személyes közreműködés lejelentése is abban a hónapban ahol a minimálbér 30 %-át meghaladja ez utóbbi díjazása.
A 2014. évi hatályos biztosítási jogviszony kódok jegyzékét a bejelentő nyomtatván kitöltési útmutatója tartalmazza, mely szerint 1451 Társas vállalkozó, 1202 Megbízási jogviszony.

Válaszadó: Dr. Cserteg Rita. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek