A hét kérdése: hogy kaphat nagyszülő gyest?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Mikor jogosult az öregségi nyugdíjban részesülő nagyszülő lánya kétéves gyermeke után gyesre? Kell-e a gyes után járulékot fizetnie?
A Cst. 20/A. § (1) bekezdése szerint a nagyszülő is jogosult gyesre, ha a gyermek
- az első életévét betöltötte
- gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint
- szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak, és egyetértenek a gyermekgondozási segélynek a nagyszülő részére történő igénylésével.
A nagyszülő részére a gyesre való jogosultság a fenti feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek, és a jogosultsági feltételek a szülő esetében is fennállnak (ide nem értve a keresőtevékenység folytatásából adódó kizáró körülményt).
A Tbj. 26. § (1) bekezdése szerint a saját jogú nyugdíjban, valamint a reá irányadó öregséginyugdíj-korhatárt betöltött, özvegyi nyugdíjban részesülő személy a gyermekgondozási segély, ápolási díj, valamint a munka-rehabilitációs díj után nyugdíjjárulékot nem fizet. Fentieket figyelembe véve a nagyszülő részére megállapított gyes összegét nem terheli járulék levonás.
A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.