A hét nyugdíjkérdése: megszűnő rokkantellátás helyett mi jár?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen lehetősége van annak a rokkantellátásban részesülő 1953. augusztus 5-én született nőnek, aki 39 évi szolgálati idővel rendelkezik, de a komplex felülvizsgálat eredményeként rokkantsági ellátását megszüntetik?


A 2011. évi CLXVII. törvény 7. §. (1) bekezdése szerint 2011. december 31-ét követően korhatár előtti ellátásra jogosult

  • az, aki 2011. december 31-éig az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a Tny. 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte,
  • az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett.

Az így megállapított korhatár előtti ellátás összegét az öregségi nyugdíjra vonatkozó, a korhatár előtti ellátás kezdő napján alkalmazandó szabályok szerint kell megállapítani.

Tehát az 1953. augusztus 5-én született nő 2012. augusztus 5-től kérheti a csökkentett összegű korhatár előtti ellátásának megállapítását. Csökkentés nélkül akkor lenne jogosult az ellátásra, ha legalább 40 évi szolgálati idővel rendelkezne.

A 40 évnél kevesebb, de legalább 37 év szolgálati idővel rendelkező nők ellátásának összegét a szükséges 40 évhez képest hiányzó szolgálati évek számától függő mértékben és az öregségi nyugdíjra jogosító korhatár eléréséig terjedő idő hosszával arányosan kell csökkenteni.

A csökkentés mértéke az ellátás megállapításának időpontjától az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig terjedő időszak minden 30 napjára, de legfeljebb 1095 napra – 40 év szolgálati időnél

  • 1-365 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,1 százalék,
  • 366-730 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,2 százalék,
  • 731-1095 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében – havi 0,3 százalék.

(2011. évi CLXVII. törvény 7.§ (1) bekezdés b) pont, 8.§ (3) bekezdés.)

A kérdést Póczik Kálmánné szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.