Változott a gyermekápolási táppénz rendszere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyermekápolási táppénzzel és a méltányosságból adható gyermekápolási táppénzzel kapcsolatos, július 6-tól érvényes tudnivalókat foglalja össze blogbejegyzésében az RSM DTM.


Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira való jogosultságok naptári napi átlagának kiszámítására vonatkozó módosító szabályokat 2013. július 5-én hirdették ki. A gyermekápolási táppénzzel kapcsolatos módosítások 2013. július 6-án léptek hatályba. Minden egyéb változás 2013. július 15-től hatályos, azzal a kitétellel, hogy 2013. július 14-ét követően kezdődő jogosultságok esetében kell alkalmazni.

Jelen bejegyzésemben a gyermekápolási táppénzt érintő változásokat foglalom össze.

2013. július 6-tól hatályos GYÁP változások

A gyermek kórházi tartózkodásának idejével kapcsolatban bővült a törvény által meghatározott „keresőképtelen” fogalma. Az új szabály szerint keresőképtelennek minősül az a szülő is, aki 12 évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelésének időtartamára, a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben a gyermeke mellett tartózkodik.
A változás lehetővé teszi, hogy a szülő gyermekápolási táppénzt (GYÁP) igényeljen a gyermekkórházi tartózkodásának idejére. A GYÁP mértéke ebben az esetben az egy napi átlag kereset 50 százaléka.

A méltányosságból adható gyermekápolási táppénz

Lehetőség nyílt a 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolásának, vagy kórházi tartózkodásának idejére is gyermekápolási táppénz megállapítására. A szülő részére ez esetben kizárólag méltányosságból lehet megállapítani gyermekápolási segélyt.

Mindent megtudhat az évközi tb- és járulékváltozásokról 2013. szeptember 17-i rendezvényünkön!

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama

A GYÁP jogosultsági napjainak száma nem változott, folyósítás időtartama továbbra is függ a gyermek életkorától, illetve attól a ténytől, hogy a szülő egyedül neveli-e a gyermeket.

Gyermekápolási díj a következő esetekben vehető igénybe:

  • A szülő szoptatás, illetve ápolás címén 1 esztendősnél fiatalabb gyermek után akarja igényelni az ellátást. Ekkor időbeli korlátozás nélkül igénybe veheti a gyermekápolási díjat, de csak a gyermek 1 éves koráig.
  • Az 1 évesnél idősebb, de 3 évesnél fiatalabb gyermek esetében 1 éven belül maximum 84 naptári nap vehető igénybe gyermekápolási segély jogcímen.
  • Három évesnél idősebb, de 6 évesnél fiatalabb gyermek ápolása esetén gyermekenként és évenként 42 napra, illetve egyedülálló szülő esetében gyermekenként 84 napra vehető igénybe a táppénz.
  • A 6 és 12 év közötti gyermek, illetve gyermekek esetén gyermekenként egy évre vonatkozóan 14 napra, illetve egyedülálló szülő 28 napra kérheti a gyermekápolási táppénz folyósítását.

Egyedülállónak az minősül, aki:

  • hajadon,
  • elvált,
  • özvegy,
  • vagy a szülők külön élnek.

Ezen felül azok is egyedülállónak számítanak, akiknek a  házastársa:

  • munkaképtelen,
  • I. vagy II. csoportba tartozó rokkant,
  • a vakok személyi járadékát kapja,
  • illetve akinek a házastársa előzetes letartóztatásban van, vagy börtönbüntetését tölti.

A bejegyzés szerzője Pentz Edina, az RSM DTM Hungary Zrt. bérszámfejtési vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.