Előzetes letartóztatásból visszatérő munkavállaló


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Munkavállalónk 2016.03.30.-án előzetes letartóztatásba került. Munkaviszonyát nem szüntettük meg, a szabadságok kiadása után fizetés nélküli szabadságra vettük. Jelentettük hogy szünetel a jogviszonya 2016.05.07.-óta. December 8.-án kiengedték az előzetes letartóztatásból lakhely elhagyási tilalommal. A lakhely és a munkahely ugyanabban a kerületben található. 2016.12.09-től kiírta az orvos keresőképtelen állományba. A kérdésem az lenne hogy 15 nap betegszabadság jár neki vagy arányosítani kell levonva a fizetés nélküli szabadság időtartalmát? Illetve a táppénznél (kifizetőhely vagyunk) mi lesz az irányadó időszak, táppénz mértéke?


A betegszabadság kiadása ugyanolyan módon történik, mint a szabadság kiadása: általános munkarend alkalmazása esetén a szabadságot munkanapokon kell kiadni. A betegszabadság azonban csak a nevében szabadság, és nem a szabadság szabályai vonatkoznak rá. Igénybevételéről nem a munkáltató vagy a munkavállaló dönt, a dolgozót akkor illeti meg, ha orvos igazolja a keresőképtelenségét.
Naptári évenként – amennyiben a munkaviszony egész évben fennáll – 15 munkanap betegszabadságot ad ki a munkáltató. Ha a munkaviszony év közben kezdődött, a munkavállaló a betegszabadság arányos részére jogosult.
A munkavállalót a betegszabadság tartamára a távolléti díj 70 százaléka illeti meg, mely az esedékesség időpontjában (december 9-én) érvényes alapbér.
A fentiek alapján a dolgozó munkaviszonyban volt, de nem biztosítási jogviszonyban, ezért is fizetnie kellett az egészségügyi szolgáltatási járulékot. A fizetés nélküli szabadság végeztével a munkáltató a ‘T1041-es nyomtatványon jelenti be a dolgozót újra biztosítottként.
A betegszabadság munkaviszonyhoz kötött nem pedig biztosítási jogviszonyhoz, ezért arányosítani nem kell. A betegszabadság után táppénzre lesz jogosult a magánszemély, ha a betegsége továbbra is fennáll.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 25.

EY: Megnyílt a HBLF Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerés pályázati időszaka

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó vállalati kultúra és esélyegyenlőség megteremtéséhez. A HBLF kezdeményezésének célja, hogy kiemelje a területen látványos eredményeket elérő vállalatokat és példát mutasson az üzleti szereplők számára – olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.