Így kerülhető el az e-útdíj büntetés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A WebEye 25 ezer jármű adatainak elemzésével összeállította a gyakori, de elkerülhető hibáknak a listáját.


Az e-útdíjjal kapcsolatban fedezethiány miatt szabják ki a legtöbb büntetést Magyarországon az áruszállítókra a rendszer három évvel ezelőtti bevezetése óta – derül ki a járműkövető technológiával foglalkozó magyar tulajdonú WebEye Magyarország Kft. legfrissebb elemzéséből.

Az egyik legnagyobb magyarországi bevallási közreműködő közleményében emlékeztet arra, hogy három éve, július 1-jén vezették be Magyarországon az e-útdíjat a 3,5 tonna feletti járművekre. 

A cég több mint 25 ezer jármű adatainak elemzésével összeállította a gyakori, de elkerülhető hibáknak a listáját, amelyek még most is több esetben eredményeznek büntetést a közúti áruszállítás szereplőinek. 

A szolgáltató tapasztalatai szerint a leggyakoribb problémát a HU-GO folyószámla fedezethiánya jelenti. Ezekben az esetekben bár az úthasználat bevallása (az adatszolgáltatás) megtörténik, mivel nincs elegendő összeg a megadott számlán, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. visszautasítja a szolgáltatott adat befogadását, és ez büntetést von maga után. 

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A WebEye ezért az egyenleg rendszeres ellenőrzését javasolja azoknak az úthasználóknak, akiknek egy folyószámlához több jármű is van rendelve, mivel a lefogyott egyenleg az egyidejűleg úton lévő összes járműnél jogosulatlan úthasználatot fog eredményezni.

Az úthasználók interneten és telefonon is lekérdezhetik az aktuális egyenlegüket a NÚSZ-on keresztül, de lehetőségük van egy megállapított minimumösszeg rögzítésére is a számlájukhoz. Amennyiben elérik ezt a határt, a rendszer automatikus értesítést küld számukra az alacsony egyenlegről. 

A kutatás szerint visszatérő probléma a nem megfelelő jármű és vontatmány tengelyszámának beállítása. Ennek a beállításnak az ellenőrzésére is érdemes figyelni, mivel 24 órán belül akár 3 darab, egyenként 140 ezer forintos bírságot is elkerülhetnek vele a fuvarozók egy általánosnak tekinthető 4 tengelyes jármű esetében. 

A harmadik leggyakoribb büntetést eredményező eset a szivargyújtóról működtetett, úgynevezett OBU egységek nem megfelelő installálásához köthető – közölték. 

Április óta a NÚSZ külön nyilvántartásban rögzíti az érvénytelenített fedélzeti eszközöket. Az erre vonatkozó email értesítésre érdemes odafigyelniük a fuvarozóknak, mivel az itt regisztrált egységekkel – mindaddig, amíg a listán szerepelnek – nem tudják teljesíteni az útdíjtörvény alapján őket terhelő úthasználati bevallási kötelezettségüket – figyelmeztet a közlemény.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MNB: erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása

Miután 2023-ban az irodapiaci és ipari-logisztikai kihasználatlansági ráták visszafogott kereslet és érdemi új átadások mellett tovább emelkedtek, 2024-ben a gazdasági növekedésen keresztül erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása – állapította meg a jegybank szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján.