Női vezetők fizetése: Magyarország lemaradt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Eurostat szerint Magyarországon a legnagyobb a férfi és női vállalatvezetők fizetése közötti különbség.


Az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon a legnagyobb a vezető tisztségben dolgozó férfiak és nők fizetése közötti különbség az Eurostat hétfőn, a közelgő nemzetközi nőnap alkalmából közzétett statisztikája szerint: egy férfi vezető átlagosan 33,7 százalékkal keres többet, mint egy ugyanolyan vezetői munkakörben dolgozó nő. 

Minden uniós tagállamra jellemző, hogy a férfi vezetők többet keresnek, viszont az arányokat tekintve nagy a szórás. A magyarhoz hasonló arányú, 33,5 százalékos a nemek közötti bérszakadék Olaszországban. A különbség Romániában a legkisebb, itt a férfi vezetők fizetése 5 százalékkal magasabb. Az uniós átlag 23 százalék.

Az EU-ban a vezetői tisztségeket továbbra is többségében férfiak töltik be: csak minden harmadik vezetői poszton található nő, jóllehet a munkaerőpiacon alkalmazottak fele nő. Az EU-ban csaknem 7,3 millióra tehető azok száma, akik valamilyen vezető pozícióban dolgoznak. Közülük 65 százalék férfi, és csak 35 százalék nő. 

Az Eurostat felhívta a figyelmet a tagállamok közti különbségekre: női vezetőket legnagyobb arányban Lettországban találni, ahol még csekély többségben is vannak (53 százalékkal) a férfiakhoz képest. A legkevesebb női vállalatvezető (22 százalék) Olaszországban, Németországban és Cipruson dolgozik. Magyarországon az arány 41 százalék, azaz valamivel az uniós átlag fölötti. 

Az Eurostat hétfőn közzétett számításai 2014-es adatokon alapulnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 25.

EY: Megnyílt a HBLF Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerés pályázati időszaka

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó vállalati kultúra és esélyegyenlőség megteremtéséhez. A HBLF kezdeményezésének célja, hogy kiemelje a területen látványos eredményeket elérő vállalatokat és példát mutasson az üzleti szereplők számára – olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.