A hét kérdése: hogy mehet nyugdíjba a vállalkozó?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megállapítható-e a vállalkozók öregségi nyugdíja a vállalkozásuk fenntartása mellett?


Az igénylő azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes-, vagy résznyugdíjat megállapítják, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997.évi LXXX. törvény ( Tbj.) 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban

  • sem Magyarországon,

  • sem – a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó személy esetében – EU/EGT-államban, ideértve Svájcot is

  • sem – a szociálpolitikai (szociális biztonsági) egyezmény hatálya alá tartozó személy (ha az egyezmény eltérően nem rendelkezik) – a szerződő államban

nem állhat.

A vállalkozók nyugdíjazásánál problémaként vetődik fel a biztosítási jogviszony megszüntetése, vagyis, hogy az igénylő azon a napon, amelytől kezdődően az ellátást megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem állhat

Az ismertetett szabály azt jelenti, hogy az említett ellátások igénylésekor a munkaviszonyt minden esetben meg kell szüntetni legalább 1 napra.

Ha a nyugdíjigénylő egyéni vagy társas vállalkozó, nem kell e jogviszonyukat megszüntetni, mivel az öregségi nyugdíjas egyéni vagy társas vállalkozó kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül, akire a Tbj. 5. §-a alapján nem terjed ki a biztosítás, tehát megfelel az említett feltételnek.

Ezért megnyugtató a helyzetük, mivel az érintett személyi kör biztosítási jogviszonya a nyugdíjazás időpontjától kezdődően – a törvény erejénél fogva – automatikusan átalakul kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozói jogviszonnyá. Ilyen esetben teendő nincs, legfeljebb, ha a vezető tisztséget visel munkaviszony keretében, akkor a munkaviszonyát kell felmondania.

Ettől eltérő a helyzete annak a vállalkozónak, aki korhatár előtti ellátást igényel. A korhatár előtti ellátás ugyanis nem saját jogú nyugdíj, azaz folyósításával nem válik az érintett kiegészítő tevékenységet folytatóvá, azaz biztosított marad.

Fontos megjegyezni azt is, hogy az egyéni valamint a társas vállalkozó alkalmazottainak nyugdíjazása esetén természetesen a jogviszonyukat meg kell szüntetni.

A kérdést Póczik Kálmánné szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.