K&H: reálértéken nőhet a cégek árbevétele a következő egy évben


A következő egy évben reálértéken nőhet a cégek árbevétele, átlagosan 7,7 százalékos árbevétel-növekedést és 3,9 százalékos profitbővülést várnak a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások a K&H kkv bizalmi index 2024 első negyedéves felmérése alapján – közölte a bank.

A közlemény szerint a tavaly év végi várakozásokkal gyakorlatilag megegyező nominális értékek azt mutatják, hogy reálértéken az elmúlt két év legmagasabb növekedését várják a cégek.
A pozitív elmozdulás abban is látható, hogy az előző negyedévi 17 százalékról 11 százalékra mérséklődött azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek bevételük csökkenésére számítanak – idézte a közlemény Rammacher Zoltánt, a K&H kkv marketing és értékesítés vezetőjét.

A felmérés szerint szektorok szerinti bontásban a legoptimistábbak az ipari cégek, tízből kilenc cég vár a tavalyinál nagyobb bevételt idén, átlagosan 8,2 százalékkal. A kereskedelmi cégek között volt a legmagasabb azok aránya (15 százalék), amelyek csökkenő árbevétellel terveznek idén. A szolgáltató és a mezőgazdasági szektor jelenleg átlag körüli, 7,6, illetve 8,0 százalékos árbevétel-bővüléssel kalkulál. Rámutattak: a beruházási hajlandóság szempontjából nem látható pozitív fejlemény, hetedik negyedéve 60 százalék a fejlesztést tervező cégek aránya és a kkv-k 58 százaléka tervez beruházást a következő egy évben – írták.

A beruházási célokat tekintve az informatikai fejlesztések továbbra is első helyen szerepelnek (26 százalék), a gépjárműpark megújítására a vállalkozások 24 százaléka készül. A gépek, berendezések korszerűsítését, bővítését a cégek ötöde jelölte meg beruházási célként.

A bank 2004 óta folyamatosan elkészíti negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítását. A legutóbbi mérésben 2024 február 19. és március 11. között 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóit kérdezték.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2014. október 24.

Az e-kereskedelem jobban teljesít – infografika

A hazai cégek árbevételének 16 százaléka folyik be elektronikus értékesítési csatornákon, ami magasabb az uniós átlagnál. A weboldalon keresztüli eladások bővülését fizetéssel kapcsolatos problémák és információbiztonsági félelmek is gátolják. Az InfoTandem heti infografikája.

2023. augusztus 17.

Az iparűzési adómentességet elemezte az Opten

Ki nyer a gazdasági lehetőségek színpadán? Az adatok szerint a kisebb, 100-500 fős települések 20%-a kínál adómentességet, míg a nagyobbak közül kevesebb, csak minden tizedik. Az iparűzési adómentes körben működő vállalatok árbevétele dinamikusan nőtt 2019-ről 2022-re, átlagban 37%-kal és több vármegyében, mint pl. Bács-Kiskun, Fejér és Nógrád a növekedés még ezt is meghaladta, derül ki az OPTEN adataiból. Mindazonáltal, az összes vállalkozás csupán 3%-a működik adómentes környezetben, így ezek a számok összességében nem formálják át jelentősen az országos gazdasági képet, áll az Opten közleményében.
2023. október 16.

EY: Véget vetne az EU a vállalatok fenntarthatatlan működésének

Komoly lemaradásban vannak a tőzsdén jegyzet magyar vállalatok a fenntarthatóság területén – mutat rá az EY 17 EU-tagállamban összesen 320 társaságot vizsgáló tanulmánya. Az Európai Unió célja, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon, ezért a következő években egyre több cég, köztük kkv-k gazdasági tevékenységét is szabályozná. A változás idehaza több mint ezer magyarországi székhelyű szervezetet érinthet, ezért a vállalkozásoknak érdemes mielőbb felmérniük, vonatkozik-e rájuk az úgynevezett Taxonómia-rendelet.