Újraszámítással növelhető az öregségi nyugdíj


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Van a korhatár előtti ellátásban részesülők számára egy lehetőség, amellyel ellátásukat ismét megállapíttathatják, és ha az új ellátás kedvezőbb összegű, a nyugdíjkorhatár felett azt kaphatják.


2012. január 1-től korhatár előtti ellátásként folyósították a korábban a nyugdíjkorhatárt megelőzően is igénybe vehető ellátások (előrehozott öregségi nyugdíj, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj, korkedvezményes nyugdíj, bányásznyugdíj, korengedményes nyugdíj, művésznyugdíj, polgármesteri nyugdíj, európai parlament képviselőinek nyugellátása, országgyűlési képviselői nyugdíj), és szolgálati járandóságként a 2011. december 31-ig 57. életévüket be nem töltött szolgálati nyugdíjasok ellátása.

A nők negyven év kedvezményes jogosultsági idővel igénybe vehető ellátása az életkortól függetlenül öregségi nyugdíjnak minősül, így fentiek ezt az ellátást nem érintik.

Ha a korhatár előtti ellátásban részesülő betölti a nyugdíjkorhatárt, két eset lehetséges.

Első eset

Ha az érintett személy betölti a reá irányadó nyugdíjkorhatárt, korhatár előtti ellátása megszűnik. A nyugdíjfolyósító szerv öregségi nyugdíjként folyósítja tovább a korhatár előtti ellátást változatlan összegben, illetve csökkentés nélküli összegben, ha jogszabályi előírás alapján a személyi jövedelemadóval csökkentett összegben történt a korhatár előtti ellátás folyósítása.

Fenti rendelkezéseket a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény (továbbiakban Khetv.) 18.§. (1)-(2) bekezdése tartalmazza.

Második eset

Fenti helyzetben tulajdonképpen nem történik változás, a nyugdíjkorhatár betöltését követően az ellátás összege nem változik, csak a folyósítás jogcíme módosul korhatár előtti ellátásról öregségi nyugellátásra, és az érintett személy öregségi nyugdíjassá válik.

Ez utóbbi változás azért nem érdektelen: fontos lehet például akkor, ha az érintett személy vállalkozói tevékenységet folytat, mert ez esetben kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozónak fog minősülni, és kedvező járulékfizetési helyzetbe kerül.

Szintén kedvező a korábban a személyi jövedelemadó összegével csökkentett ellátások (polgármesterek, szolgálati járandóságok) teljes összegben történő folyósítása.

A folyósított öregségi nyugdíj azonban a jövőben változatlan marad, azt más ellátássá nem alakíthatjuk át, összegét csak a mindenkori éves nyugdíjemelések, kiegészítések, illetve a nyugdíjasként történt munkavégzéshez kötődő 0,5 százalékos mértékű nyugdíjnövelés emelheti.

Az öregségi nyugdíj ismételt megállapítására a nyugdíjkorhatár betöltését követően nincs mód, az öregségi nyugdíjról lemondani sem lehet.

Van azonban a korhatár előtti ellátásban részesülők számára egy lehetőség, amellyel ellátásukat ismét megállapíttathatják, és ha az új ellátás kedvezőbb összegű, a nyugdíjkorhatár felett azt kaphatják.

A korhatár előtti ellátásban részesülő személy a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően öregségi nyugdíjigényt nyújthat be.

Az öregségi nyugdíj megállapítására akkor van lehetőség, ha az érintett személy az öregségi nyugdíj korhatár betöltését megelőzően, legkésőbb a korhatár betöltését megelőző napon lemond a korhatár előtti ellátásról, melynek következtében az ellátás megszűnik (Khetv. 17.§ (1) d) pont).

Így nem következik be a korhatár előtti ellátás korbetöltést követően öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítása, amikor ismételt megállapítás, számítás már nem történhet, hanem megnyílik a lehetőség az ellátás ismételt megállapítására.

A Khetv. 18.§ (3) bekezdése szerint a korhatár előtti ellátásban részesülő személy, ha az ellátás folyósításának időtartama alatt legalább háromszázhatvanöt napra szolgálati időt szerzett, a nyugdíjmegállapító szervtől kérheti az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítását.

A korhatár előtti ellátás nem minősül nyugellátásnak, ezért keresőtevékenység esetén az érintett személy a nyugdíjjárulék fizetéssel további szolgálati időt szerez, nem a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban Tny.) 22/A.§-a szerinti 0,5 százalékos mértékű nyugdíjnövelésre jogosult.

A háromszázhatvanöt nap szolgálati idő követelmény szigorú, az esetlegesen rövidebb tartamú szolgálati idő kizárja az ellátás ismételt megállapításának lehetőségét, kerekítésre, méltányosság gyakorlására nincs mód.

Az öregségi nyugdíj összegét az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésnek időpontjától kezdődően akkor lehet ismételten megállapítani, ha az öregségi nyugdíj összege e megállapítás során magasabb lesz, mint a korhatár előtti ellátás öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítása (Khetv. 18.§ (3) bekezdés).

RODIN Konferenciák

Jó tudni

Fenti eljárás nem egyszerű folyamat, sok szempontnak, feltételnek kell eleget tenni, különböző határidőket kell betartani, hogy valóban a kedvezőbb összegű öregségi nyugdíj kerüljön megállapításra.

Mielőtt bármit tennénk, mindenképpen célszerű előzetes tájékoztatást kérni a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerveknél a követendő eljárásra nézve, ahol teljes körű, személyre szóló tájékoztatást kapunk a kérdésről, hogy megalapozottan dönthessünk az öregségi nyugdíj és a korhatár előtti ellátás között.

A körültekintés azért szükséges, mert a lemondást követően a korhatár előtti ellátás ismételten nem állapítható meg akkor sem, ha az öregségi nyugdíj alacsonyabb összegű lenne a korhatár előtti ellátásnál.

Lehetőség hozzátartozók részére

A korhatár előtti ellátásban részesülő személy halála esetén a hozzátartozói igény megállapítása során is lehetőség van fentieket kérni.

Ez esetben az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének időpontján az elhunyt jogszerző halálát kell érteni (Khetv. 18.§ (4) bekezdés).

Szolgálati járandóság

A szolgálati járandóságban részesülők számára a Khetv. 18. § (3) – (4) bekezdése szintén biztosítja fenti lehetőségeket.

Számukra is fontos az előzetes tájékozódás, arra is figyelemmel kell lenni, hogy az öregségi nyugdíj megállapítása (ismételt megállapítás) részükre már az általános nyugdíjszabályok szerint fog történni, nem a korábbi szolgálati nyugdíj számítás szabályai szerint, így nem feltétlenül az ismételten megállapított ellátás összege lesz a kedvezőbb.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Így is lehet szolgálati időt szerezni

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából meghatározó jelentősége van a szolgálati idő hosszának. Jó tudni, hogy szolgálati időt megállapodással is lehet szerezni.

2024. április 22.

Különleges szabályok a baleseti járadéknál

Nem ritka, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, a baleseti ellátórendszer keretében baleseti járadék vehető igénybe.