Évekre fogházba kerülnek az orvosszakértők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

10 ezer és 200 ezer forint közötti összegeket fogadtak el rokkantnyugdíjas ügyfeleiktől.


Egy esetben enyhítette, a többi vádlott esetében helybenhagyta a volt egri orvosszakértőkre és ügyfeleikre első fokon kiszabott ítéleteket szerdán a Debreceni Ítélőtábla Balla Lajos vezette büntetőtanácsa – közölte a jogerős másodfokú ítélet kihirdetése után a táblabíróság szóvivője.

Fórizs Ildikó tájékoztatása szerint az ítélőtábla az elsőrendű vádlott szabadságvesztését idős korára és több betegségére tekintettel ötről négy évre mérsékelte, a közügyektől eltiltását is egy évvel, négy évre enyhítette, illetve egymillió forint pénzbüntetésre ítélte. A szabadságvesztést a vádlottnak fogházban kell letöltenie. 

Az első- és másodrendű vádlott Egerben dolgozott orvosszakértőként. 2010-ben mindketten 10 ezer és 200 ezer forint közötti összegeket fogadtak el ügyfelektől azért, hogy a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges orvosi felülvizsgálaton kedvező orvosszakértői véleményt adjanak.

 

Az elsőfokú ítélet hét vádlottnál 2016 decemberében jogerőre emelkedett, a másodrendű vádlott esetében további bizonyítás lesz külön eljárásban. Az ítélőtábla egyebekben helybenhagyta az Egri Törvényszék ítéletét – jelezte a szóvivő, hozzáfűzve: egy vádlott időközben meghalt, vele szemben az eljárást megszüntették. 

Az ítélőtábla szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást és a büntetőjogi felelősséget: abban az esetben, ha egy orvos hatósági tevékenységet lát el, hivatalos személyként végzi azt, és a tevékenység szigorú szabályozás alatt áll és szigorú büntetőjogi felelősség kapcsolódik hozzá. 

Az első fokon eljáró Egri Törvényszék 2015 decemberében hozott ítéletet az elsőrendű vádlott és 70 társa ellen vesztegetés és más bűncselekmények miatt indult büntetőügyben. A törvényszék az elsőrendű vádlottat összesen 37 rendbeli hivatali vesztegetés elfogadása és egy rendbeli közokirat-hamisítás miatt ítélte el. A bíróság a vádbeli időszakban szintén orvosszakértőként dolgozó másodrendű vádlottat 17 rendbeli hivatali vesztegetés elfogadása és négy rendbeli hivatali visszaélés miatt 5 év börtönbüntetésre, 5 év közügyektől eltiltásra és 565 ezer forint vagyonelkobzásra ítélte. A bíróság mindkét vádlottat véglegesen eltiltotta az orvosszakértői foglalkozástól. 

Az ügyben szereplő további vádlottak a vádiratban foglaltak szerint a jogtalan vagyoni előnyt átadó vagy ígérő és a felülvizsgálaton megjelent ügyfelek, illetve a folyamatban segítséget nyújtó orvosok voltak. Közülük a bíróság egyes vádlottakat bizonyítottság hiányában felmentett a hivatali vesztegetés vádja alól, míg a bűnösnek talált vádlottakat hivatali vesztegetés vagy hivatali visszaélés miatt 100 ezer és 200 ezer forint közötti pénzbüntetésre ítélte, illetve az eljárás során beismerő vallomást tett vádlottakat egy évre próbára bocsátotta.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Mostantól a kisvállalkozók is pár perc alatt megmérhetik a karbonlábnyomukat

Új fejezet kezdődik a kis- és egyéni vállalkozások számára: egyre többen követelhetik meg a beszállítóiktól, hogy elkötelezettséget mutassanak a fenntarthatóság terén. A társadalom részéről is egyre nagyobb az igény, hogy a vállalkozások környezetvédelmi törekvései átláthatóak legyenek. Kevés cég tudja azonban, hogy mekkora a karbonlábnyoma és hogyan tudná csökkenteni azt. Íme pár hasznos tipp a kibocsátás minimalizálására.

2024. május 9.

Az adományozásban rejlő lehetőség

„Nem kell szentnek lenni ahhoz, hogy segíteni tudjunk. Ha keresünk, ha nyitott szemmel járunk, akkor rájövünk, hogy rengeteg lehetőség van, és rengeteg jó ügy, ami mellé be lehet állni” – fogalmaz Forgács-Fábián Sára, az Amigos a gyerekekért mozgalom alapítója a FoxPost videóriportjában. Szavai tökéletesen kifejezik a vállalat társadalmi felelősségvállalásának lényegét.

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.