Javulhat a termékbiztonság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szigorúbb ellenőrzések eredményeként biztonságosabb termékek kerülhetnek a piacra azoknak a javaslatoknak köszönhetően, amelyeket nemrégiben fogadott el az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi szakbizottsága. A szabályok a nem élelmiszer-ipari termékekre vonatkoznak.


A most elfogadott két jelentés a termékbiztonságról szóló jogszabálycsomag része. Az EP plenáris ülése decemberben szavazhat a javaslatról.

Az új szabályozás egyértelművé teszi a gyártók, importőrök és forgalmazók kötelezettségeit, így például a termékazonosítók használatát. Mivel a biztonsági szabályok minden piaci szereplőre vonatkoznak majd, nagyban megkönnyítik a hibás termékek eredetének ellenőrzését is.

Logó tanúsítaná az elvégzett biztonsági tesztet

A fogyasztói termékek biztonságáról szóló jelentés fő pontja a származási ország kötelező feltüntetése, „függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy az EU-n kívül gyártott termékről van szó”- mondta el Christel Schaldemose jelentéstevő. A dán szocialista képviselő hozzátette, hogy a biztonsági teszten átesett termékeket az ezt tanúsító uniós logóval látnák el.

Szigorúbb felügyelet, pénzbüntetés a szabályszegőknek

A piacfelügyeletről szóló új szabályozás egyszerűsíti a hatályos előírásokat és szankciókat helyez kilátásba a szabálysértőkkel szemben.

Sirpa Pietikäinen jelentéstevő szerint az „egyszerűsített szabályozás a piac és a termelők számára is előnyös lesz”. „A jelenleg érvényben lévő szabályozás nem hatékony, és nem mindig tesz különbséget a szabályokat tiszteletben tartó, illetve az azokat megszegő cégek között” – fejtette ki a finn, néppárti képviselő szerkesztőségünknek.

Pietikäinen azt is elmondta, „hogy a jövőben több forrás lesz a kockázatos termékek és korábban veszélyes terméket piacra dobó gyártók vizsgálatára, a szabályozásokat rendszeresen megszegőkre pedig pénzbüntetést szabnak ki”.

Az Európai Parlament egy feketelista létrehozását is javasolta a veszélyes termékek gyártóiról.

(forrás: Európai Parlament)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

Szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai

A magyar munkavállalók és családjaik minél erőteljesebb védelme érdekében tovább szigorodhatnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai. Hamarosan megkezdődik azon rendelettervezet társadalmi egyeztetése, amely – a magyar munkahelyek és a hazai munkaerőpiac védelme mellett – tovább segítheti az álláskeresők által igénybe vehető képzések megszervezését, ezzel érdemben hozzájárulva a hazai munkaerő-tartalék mozgósításához és az aktivitás további növeléséhez – jelentette be csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. szeptember 19.

A fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítését tervezi a kormány

Több versenyképes hazai webshop és a digitalizációhoz igazodó fogyasztóvédelem szükséges a magyar vásárlók érdekében, a kormányon belül jelenleg zajlik a tervezés a fogyasztóvédelem intézményrendszerének megerősítéséről – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal „Digitális Fogyasztóvédelem 2024” című konferenciáján csütörtökön Budapesten.

2024. szeptember 19.

Czomba: szükség van a megerősített ifjúsági garanciaprogramra

Szükség van a megerősített ifjúsági garanciaprogram kezdeményezésre – hangsúlyozta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Magyarország EU-elnökségéhez kapcsolódó Az ifjúsági munkaerő-kínálat mobilizálásának legújabb kihívása – a megerősített ifjúsági garancia című szakmai konferencián, Budapesten.