10 milliárd forint felett járnak a kifizetések a Napenergia plusz programban


Mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez – jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

A minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány a népszerű kezdeményezéssel a családokat ösztönzi a zöldenergia termelésére és tárolására.

A tiszta áram saját célú előállítását háztartási naperőmű, a későbbi helyi felhasználását pedig korszerű energiatároló teszi lehetővé a támogatott háztartások számára.

A berendezések beszerzési és felszerelési költségeinek kétharmadát, ingatlanonként legfeljebb 5 millió forintot vállal át az állam a Napenergia plusz programmal.

A bejegyzésből kiderül, hogy eddig több mint 20 ezer igénylést bíráltak el kedvezően, a nyári keretemelés jóvoltából eddig összesen mintegy 84 milliárd forint odaítéléséről született döntés.

A műszakilag készre jelentett és hálózatba kapcsolt rendszerek után majdnem másfélezer záró kifizetési kérelem is beérkezett. Ezek alapján csaknem 2 milliárd forint állami hozzájárulást kaptak kézhez a sikeresen pályázók – ismertették.

A Napenergia plusz programnak köszönhetően a háztartási méretű kiserőművek száma belátható időn belül eléri a 300 ezret Magyarországon. A családok támogatott beruházásai erősítik az önellátási képességeket, és csökkentik az áramszámlákat – emelte ki a minisztérium.

A bejegyzésben emlékeztettek arra is, hogy a napenergia hazai aránya az áramtermelésben tavaly a világon a harmadik, Európában a második legmagasabb volt.

A környezetkímélő, klímabarát energiatermelés előnyeinek hatékonyabb kiaknázása, a zöldenergia rugalmasabb hasznosítása érdekében gyors ütemben kell elterjedniük a korszerű tárolási megoldásoknak is.

A vállalatok egy önálló pályázaton elnyert vissza nem térítendő beruházási támogatással és bevételkompenzációval létesíthetnek ipari energiatárolókat, 2026 tavaszáig mintegy hússzorosára növelve a meglévő kapacitásokat – hangsúlyozta az EM.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Deloitte: A Z generáció a biztosítási piacon is mást akar

A Z generáció új kihívások elé állítja az európai biztosítási piacot. Ők a digitális technológiák fejlődése, a gazdasági bizonytalanságok és a környezeti válságok hatására másfajta hozzáállással viszonyulnak a pénzügyi és biztosítási termékekhez. Amellett, hogy elsősorban a személyre szabott és kisebb biztosítási termékeket keresik, a családi és baráti kapcsolatokon alapuló bizalom is meghatározó szerepet kap döntéseikben – derül ki a Deloitte friss, kilenc európai országra kiterjedő kutatásából. A magyar fiatalok, külhoni társaikhoz hasonlóan a megszokott biztosítási termékek helyett inkább digitális megoldásokat és környezettudatos szolgáltatókat keresnek, miközben elvárják a rugalmas és átlátható szolgáltatásokat és termékeket. A biztosítók számára óriási a feladat, hogy alkalmazkodjanak a változó igényekhez és hosszú távú kapcsolatokat építsenek a jövő generációjával.

2024. november 20.

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.