A hazai ipar a korábbi évi visszaesés után 2013-ban enyhe bővülést tudott felmutatni. Ez főként a járműgyártás folyamatosan javuló teljesítményének, illetve a növekvő exporteladásoknak köszönhető. A belföldi értékesítés eközben tovább zsugorodott.
A magyarországi ipari termelés volumene 2013-ban 1,4 százalékkal bővült az előző évhez képest, s folyó áron 24,83 ezer milliárd forintra rúgott; 2012-ben a Központi Statisztikai Hivatal még 1,8 százalékos visszaesést regisztrált.
Az elmúlt év folyamán az ipari kibocsátás negyedévről negyedévre nőtt, így az első háromhavi 3,7 százalékos visszaesésből eljutott az utolsó negyedévi 5,4 százalékos bővülésig. A legnagyobb mértékű, 6,8 százalékos javulást az utolsó hónapban mérték.
Az ipar nagy nemzetgazdasági ágazatai közül a csekély súlyú bányászat termelése 13,9 százalékkal zuhant, az energiaipar 7,7 százalékkal csúszott vissza, a feldolgozóipar viszont összességében 2,0 százalékkal javítani tudott, köszönhetően a jó második félévi teljesítménynek. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül a KSH hatnál mért növekedést, a többinél 0,3 és 12,3 százalék között csökkent a volumen.
A három legnagyobb súlyú alágazat közül a járműgyártás minden egyes hónapban nőni tudott a 2012-es bázishoz képest. Így kibocsátása éves viszonylatban kiemelkedő mértékben, 19 százalékkal futott fel, s ezzel egyértelműen az ipari növekedés motorjának bizonyult. Ugyanakkor a szintén komoly súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása alágazat 12,3 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása eközben gyakorlatilag stagnált.
A hazai ipart 2013-ban is az export húzta: a kivitel 4,9 százalékos erősödésével a belföldi értékesítés 1,8 százalékos zsugorodása áll szemben. A kivitel tempója folyamatosan gyorsult, az utolsó hónapban 12,9 százalékot mértek. Az év egészét tekintve a teljes ipari értékesítés 58 százaléka ment a külpiacokra; csak a feldolgozóipart nézve – amelynek mintegy egyharmadát a járműgyártás adja – az exporthányad 72 százalékos. Az ipar összes rendelésállománya a tavalyi utolsó hónapban 12,8 százalékkal haladta meg az előző év decemberében regisztráltat.
Kapcsolódó cikkek:
Felszabadították a SZÉP-kártyát
2021. április 16.
Április 25-től a szálláshely, vagy a szabadidő zsebből is lehet költeni a vendéglátásra - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Visszafordított áfa a munkaerő-kölcsönzésben: maradtak kivételek
2021. április 16.
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően 2021. április 1-jei hatállyal megváltoztak a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások áfakezelési szabályai is és megszűnik a fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben.
GKI: Megugrott a fogyasztók bizalma
2021. április 16.
A fogyasztói bizalmi index áprilisban egyéves csúcsára, mínusz 24,5 pontra ugrott, de még jelentősen elmarad a járvány okozta zuhanást megelőző, 2020. márciusi mínusz 12,1 pontos szintjétől.
Közel 6 ezer milliárd forint készpénz tart otthon a magyar lakosság
2021. április 16.
A háztartások pénzügyi vagyona pedig tavaly mintegy 5500 milliárd forinttal gyarapodott, otthon pedig csaknem 6 ezer milliárd forint készpénzt tart otthon a magyar lakosság.
Szintet ugrottak az online vásárlások – infografika
2021. április 16.

Kiugró növekedést könyvelhetett el tavaly az e-kereskedelem, amely lényegében 3 évnyit ugrott előre. Az 52,5 millió tranzakcióért nettó 716 milliárd forintot fizettek, ami 45 százalékos felfutással egyenlő. Az InfoTandem infografikája.