A postásban bízunk, a politikusban nem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csupán minden hatodik ember bízik a politikusokban, a tűzoltók és a postások nimbusza viszont kikezdhetetlennek tűnik. A cégvezetők valamelyest javítottak a válság kitörése óta, de bizalmi tőkéjük meg sem közelíti a tanárokét. Az InfoTandem heti infografikája.


Tűzoltók, postások, pedagógusok – stabilan e három hivatás képviselőiben bízunk leginkább. Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest az első két szakma megőrizte, illetve némiképp javította pozícióját a GfK Hungária Piackutató Intézet friss felmérése szerint. A tanárok és tanítók viszont úgy kerültek a bronzérmes helyre, hogy 9 százalékpontnyit erősítettek, s ezzel maguk mögé utasították a némiképp visszaeső orvosokat. A katonák szilárdan őrzik ötödik helyüket, de a javítani tudó rendőrök sem sokkal maradnak le tőlük, megelőzve a környezetvédőket is.

 

A felmérés összesen 20 szakmára, illetve intézményre kérdezett rá (ebből infografikánkban csak 13-at jelenítettünk meg). A sor végén, messze leszakadva a mezőnytől, a politikusok kullognak, akikben az emberek mindössze 16 százaléka bízik meg. A legdrámaibb mértékben, 17 százalékponttal, a bankárok bizalmi tőkéje erodálódott az utóbbi fél évtizedben, így visszacsúsztak az utolsó előtti helyre (ezzel immár az újságírók is eléjük kerültek, noha egy jottányit sem tudtak elmozdulni korábbi gyenge egyharmados bizalmi mutatójuktól). Hozzájuk képest az ügyvédek még viszonylag jól megúszták: a 2008-as 60 százalékról estek vissza 53 százalékra.

A 15-69 éves korosztályt 1000 fős, országosan reprezentatív mintán személyes megkérdezéssel felmérő adatfelvétel 2013 augusztusában történt. Az eredmények alapján a speciálisabb szakmák közül a piackutatók (74 százalék) alaposan rávertek a marketingesekre (54 százalék) és a reklámszakemberekre is (39 százalék).

 

 

Érdekes módon, a vállalatvezetők a gazdasági válság kezdete óta valamelyest erősíteni tudtak, így – ha hajszállal is – immár a többség bizalmát élvezik, holtversenyben a szakszervezetekkel, közvetlenül a papság mögött. Szintén a középmezőnyben találhatók a köztisztviselők, önkormányzati képviselők, 56 százalékos értékkel. A nagy nyertesek közé sorolhatók a jótékonysági szervezetek (53-ról indulva 62 százalékig jutottak), a bíróságok iránti bizalom viszont 7 százalékponttal olvadt.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

A fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítését tervezi a kormány

Több versenyképes hazai webshop és a digitalizációhoz igazodó fogyasztóvédelem szükséges a magyar vásárlók érdekében, a kormányon belül jelenleg zajlik a tervezés a fogyasztóvédelem intézményrendszerének megerősítéséről – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal „Digitális Fogyasztóvédelem 2024” című konferenciáján csütörtökön Budapesten.

2024. szeptember 19.

Európai második az új e-autók számának bővülése Magyarországon

Az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos személygépkocsik száma több mint másfélszeresére nőtt Magyarországon idén január-augusztusban a megelőző év azonos időszakához képest – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. szeptember 19.

Agrártámogatások az ökológiai gazdálkodást választóknak

Minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak az új Közös Agrárpolitika Stratégia Terv (KAP ST) keretében európai uniós társfinanszírozással induló agrártámogatások azoknak a termelőknek, akik az ökológiai gazdálkodást választják. Az ökológiai gazdálkodás támogatására készült felhívás most kezdődött társadalmi egyeztetésénél az Agárminisztérium várja az érintettek véleményét, hiszen minden észrevétel számít a megfogalmazott célok teljesítése érdekében – hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az Agrárminisztérium (AM).