A postásban bízunk, a politikusban nem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csupán minden hatodik ember bízik a politikusokban, a tűzoltók és a postások nimbusza viszont kikezdhetetlennek tűnik. A cégvezetők valamelyest javítottak a válság kitörése óta, de bizalmi tőkéjük meg sem közelíti a tanárokét. Az InfoTandem heti infografikája.


Tűzoltók, postások, pedagógusok – stabilan e három hivatás képviselőiben bízunk leginkább. Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest az első két szakma megőrizte, illetve némiképp javította pozícióját a GfK Hungária Piackutató Intézet friss felmérése szerint. A tanárok és tanítók viszont úgy kerültek a bronzérmes helyre, hogy 9 százalékpontnyit erősítettek, s ezzel maguk mögé utasították a némiképp visszaeső orvosokat. A katonák szilárdan őrzik ötödik helyüket, de a javítani tudó rendőrök sem sokkal maradnak le tőlük, megelőzve a környezetvédőket is.

 

A felmérés összesen 20 szakmára, illetve intézményre kérdezett rá (ebből infografikánkban csak 13-at jelenítettünk meg). A sor végén, messze leszakadva a mezőnytől, a politikusok kullognak, akikben az emberek mindössze 16 százaléka bízik meg. A legdrámaibb mértékben, 17 százalékponttal, a bankárok bizalmi tőkéje erodálódott az utóbbi fél évtizedben, így visszacsúsztak az utolsó előtti helyre (ezzel immár az újságírók is eléjük kerültek, noha egy jottányit sem tudtak elmozdulni korábbi gyenge egyharmados bizalmi mutatójuktól). Hozzájuk képest az ügyvédek még viszonylag jól megúszták: a 2008-as 60 százalékról estek vissza 53 százalékra.

A 15-69 éves korosztályt 1000 fős, országosan reprezentatív mintán személyes megkérdezéssel felmérő adatfelvétel 2013 augusztusában történt. Az eredmények alapján a speciálisabb szakmák közül a piackutatók (74 százalék) alaposan rávertek a marketingesekre (54 százalék) és a reklámszakemberekre is (39 százalék).

 

 

Érdekes módon, a vállalatvezetők a gazdasági válság kezdete óta valamelyest erősíteni tudtak, így – ha hajszállal is – immár a többség bizalmát élvezik, holtversenyben a szakszervezetekkel, közvetlenül a papság mögött. Szintén a középmezőnyben találhatók a köztisztviselők, önkormányzati képviselők, 56 százalékos értékkel. A nagy nyertesek közé sorolhatók a jótékonysági szervezetek (53-ról indulva 62 százalékig jutottak), a bíróságok iránti bizalom viszont 7 százalékponttal olvadt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.