Az adók emelik az inflációt
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Mérséklődött az infláció, de még így is a legmagasabb az EU-ban – derül ki a KSH friss adataiból. Az adóemelések húzták leginkább a fogyasztói árakat.
Az áprilisi 5,7 után májusban 5,3 százalékos volt az éves infláció – közölte honlapján a KSH. A statisztikusok havi összevetésben 0,2 százalékos árszínvonal-csökkenést mértek, elemzők jóval nagyobb, 5,6 százalékos éves mutatóra számítottak.
Májusban áprilishoz képest az élelmiszerek átlagosan 0,3 százalékkal drágultak, ami az idényáras élelmiszerek 5,1 százalékos áremelkedésének következménye. A múlt hónapban az üzemanyagárak 3,6 százalékkal csökkentek.
Éves összevetésben az átlagosnál kevésbé, 4,1 százalékkal drágultak az élelmiszerek, míg annál jobban, 14,4 százalékkal az üzemanyagok és 6,9 százalékkal a háztartási energia. A szolgáltatások éves szinten regisztrált 3,8 százalékos emelkedése viszont tompította az inflációt.
Az EU 27 tagországa között májusban hazánkban volt a legmagasabb a pénzromlás üteme – derül ki a KSH jelentéséből.
A viszonylag magas inflációt nagymértékben az adóváltozások okozzák, azok hatását kiszűrve az infláció 3,1 százalékos lett volna – írja gyorselemzésében Suppan Gergely. A Takarékbank senior elemzője az azóta is mérséklődő üzemanyagárak miatt a következő hónapokban 5,3-5,4 százalékos árszínvonal-emelkedésre számít. Az inflációt a közelmúltban bejelentett új adók ugyan növelik, de hatásukat nagyrészt ellensúlyozhatja a továbbra is igen gyenge belső kereslet – véli a közgazdász.
Decemberre 5, idén átlagosan 5,4, jövőre pedig 3,7 százalékos éves inflációra számít a Takarékbank.